17.9 C

O Στρακόσια κράτησε το «διπλό» για την Λάτσιο

Οι «λατσιάλι» επικράτησαν με 1-0 της Έμπολι εκτός έδρας με το γκολ του Παρόλο και τον Αλβανό γκολκίπερ της να «κρατάει» τη νίκη με εντυπωσιακή απόκρουση στις καθυστερήσεις

Την δεύτερη νίκη της στη φετινή Serie A πέτυχε η Λάτσιο που επικράτησε με 1-0 της Έμπολι εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν σημαντική ευκαιρία στο 29’ όταν ο Στρακόσια απέκρουσε το σουτ του Ακούα, στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Ζάϊτς που αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Οι «λατσιάλι» αντέδρασαν και έχασαν ευκαιρίες με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, τον Λουίς Αλμπέρτο και τον Γουάλας για να σκοράρουν. Τελικά τα κατάφεραν στο 47’ όταν ο Παρόλο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Λούλιτς. Στις καθυστερήσεις του ματς η Έμπολι έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει πρώτα με τον Μάρουσιτς που αστόχησε από πλεονεκτική θέση και στη συνέχεια με τον Καπούτο που είδε τον Στρακόσια να αποκρούει εντυπωσιακά το πλασέ του.