17.8 C

Πρώτη νίκη με Γιαρμολένκο για την Γουέστ Χαμ (vid)

Τα «σφυριά» πανηγύρισαν για πρώτη φορά φέτος στην Premier League, επικρατώντας με 3-1 της Έβερτον εκτός έδρας με δύο γκολ του Ουκρανού επιθετικού

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Premier League πέτυχε η Γουέστ Χαμ που επικράτησε με 3-1 της Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ». Πρωταγωνιστής για τα «Σφύρια» ήταν ο Αντρέι Γιαρμολένκο που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του και έβαλε έτσι τις βάσεις για την τελική επικράτηση της.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11’ όταν ο Αρναούτοβιτς συνδυάστηκε με τον Γιαρμολένκο κι αυτός έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα. Στο 30’ ο Ουκρανός επιθετικός διπλασίασε τα τέρματα της Γουέστ Χαμ με εντυπωσιακό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονου ο Σίγκουρντσον μείωσε με κεφαλιά σε 1-2 για τους γηπεδούχους. Όμως στο 61’ ο Αρναούτοβιτς διαμόρφωσε με πλασέ το 3-1 για την Γουέστ Χαμ, η οποία ξεκόλλησε έτσι από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.