21.7 C

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 1-0: Το αυτογκόλ του Σέρχιο Ράμος έκρινε το γεμάτο ένταση ματς στο Μονζουΐκ

Πριν από τη σέντρα του αγώνα το κλίμα ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη έγινε άκρως εκρηκτικό καθώς οι Ανδαλουσιάνοι αποφάσισαν να επιτεθούν στους Καταλανούς για την υπόθεση Νεγκρέιρα και οι Μπλαουγκράνα απάντησαν με… διακοπή σχέσεων!

Η ένταση αυτή μεταφέρθηκε και στο χορτάρι του Μονζουΐκ, εκεί όπου νικήτρια αναδείχθηκε η Μπαρτσελόνα (1-0) διευρύνοντας στις 16 αναμετρήσεις το αήττητο σερί απέναντι στην αντίπαλό της.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 76ο λεπτό και ήρθε από έναν παίκτη όχι ιδιαίτερα αγαπητό στις τάξεις της Μπαρτσελόνα.

Ο λόγος για τον Σέρχιο Ράμος που έκανε τραγικό λάθος στο γύρισμα του εκπληκτικού Γιαμάλ, σημείωσε αυτογκόλ κι αυτό ήταν το τρίτο του στο ισπανικό πρωτάθλημα και πρώτο με τη φανέλα της Σεβίλλης (έχει άλλα δύο με τη Ρεάλ σε αναμετρήσεις κόντρα στους Ανδαλουσιάνους).

Οι Σεβιγιάνοι πλήρωσαν την παθητικότητα του δευτέρου ημιχρόνου, με την Μπαρτσελόνα να επιβραβεύεται για τις ευκαιρίες της έστω κι αν το γκολ ήρθε με έναν ανορθόδοξο τρόπο.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κανσέλο, Κουντέ, Κρίστενσεν, Μπαλντέ, Γκάβι, Γκουντογκάν, Ραφίνια (37′ λ. τρ. Φερμίν), Γιαμάλ (82′ Ρομέου), Φέλιξ (72′ Τόρες), Λεβαντόφσκι

ΣΕΒΙΛΛΗ (Μεντιλίμπαρ): Νίλαντ, Χουάνλου (82′ Νάβας), Μπαντέ, Ράμος, Πεδρόσα (82′ Σούσο), Σο (66′ Φερνάντο), Χορδάν, Ράκιτιτς, Λαμέλα (75′ Ντίας), Οκάμπος, Λουκεμπάκιο (75′ Ακούνια)