17.3 C

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 64-77: Ο Λεσόρ έκανε ξανά τη διαφορά για την πρόκριση στον τελικό

Ένα επιμέρους 12-27 στην τρίτη περίοδο αποδείχθηκε ικανό για να πάρει ο Παναθηναϊκός την πρόκριση στον τελικό του Super Cup απέναντι στον ΠΑΟΚ. Οι Πράσινοι ήταν προβληματικοί σε μεγάλο διάστημα του αγώνα στην ατομική άμυνα και στον τρόπο που έκαναν επιθέσεις στο παρκέ χωρίς Σλούκα και Λεσόρ.

Η ποιότητα και το βάθος ήταν τα στοιχεία που έκαναν τη διαφορά (64-77) για να εξασφαλιστεί το εισιτήριο για τον τελικό και το πρώτο ντέρμπι της σεζόν κόντρα στον Ολυμπιακό στη Ρόδο.

Ο Λεσόρ έκλεισε το ματς με 20 πόντους, έκανε πάρτι με τον Σλούκα στο παρκέ, ενώ Γκάι και Βιλντόσα έβαλαν 7/10 τρίποντα του Παναθηναϊκού, ο οποίος είχε 15 ασίστ για 11 λάθη.

Ο ΠΑΟΚ τα έσπασε από μακριά (3/23 τρίποντα) και σε ατομικό επίπεδο (στην άμυνα το πάλεψαν άπαντες) ξεχώρισε μόνο ο ΜακΝις των 19 πόντους.

Οι Πράσινοι (αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Παπαπέτρου, Μήτογλου και τον Μπαλτσερόφσκι που κόπηκε από τους ξένους) βρέθηκαν στο +6 (9-15) στην αρχή του αγώνα, με τους Σλούκα και Λεσόρ να συνεργάζονται με κλειστά μάτια. Ο ΠΑΟΚ δεν άφηνε τους τυπικά φιλοξενούμενους να απομακρυνθούν (18-22) ενώ στη δεύτερη περίοδο τους κράτησαν για περισσότερα από 3:30 με μόλις δύο πόντους.

Οι Θεσσαλονικείς στο ίδιο διάστημα έχασαν αρκετές επιθέσεις και δέχθηκαν πίεσ, με τον ΠΑΟΚ να περνά μπροστά (26-25). Σλούκας και Λεσόρ επανήλθαν, ο Γάλλος τροφοδοτήθηκε κι έφτασε τους 15 πόντους για να έρθει το τρίποντο του Γκάι για το πράσινο +5 (33-38) στη λήξη του ημιχρόνου.

Το πράσινο παραγωγικό τρίτο δεκάλεπτο έθεσε τις βάσεις πρόκρισης. Ο Γκάι και ο Βιλντόσα έκαναν τη διαφορά από μακριά, με τον ΠΑΟΚ να μην έχει συνέχεια στην επίθεση και να δέχεται επιμέρους σερί για να χτιστεί διαφορά 20 πόντοι υπέρ των Πράσινων (45-65).

Το νερό μπήκε στο αυλάκι, ο ΠΑΟΚ έκανε μια τελευταία αντεπίθεση και μείωσε στους 12 (62-74) αλλά ο Αταμάν έριξε ξανά στο ματς Σλούκα και Λεσόρ που το πήραν πάνω τους για να σφραγιστεί η νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Τσολάκος – Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 33-38, 45-65, 64-77

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 20/43 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 15/21 βολές, 40 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/32 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 17/27 βολές, 38 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 λάθη, 3 κλεψίματα, 7 κοψίματα

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν (0/7 σουτ), Γκίλμορ 7, ΜακΝις 19 (10 ριμπάουντ), Χάρισον 13 (1/6 τρίποντα), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8, Φρίντρικσον 5, Μαργαρίτης 3 (1), Αρσενόπουλος 7 (1), Σωτηρίου, Μπελιάουσκας 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 1, Βιλντόσα 11 (3), Γκάι 14 (4), Μωραΐτης, Σλούκας 7 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Σαμοντούροβ, Γκραντ 6, Λεσόρ 20 (7 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 4 (9 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Γκριγκόνις 3, Ερνανγκόμεθ 10 (2), Μαντζούκας