23.8 C

Bundesliga: Κολλημένες στο 0-0 Άιντραχτ και Φράιμπουργκ, τεσσάρα κορυφής η Λεβερκούζεν

Το πρώτο τους 0-0 στη φετινή σεζόν γνώρισαν Άιντραχτ και Φράιμπουργκ στο μεταξύ τους παιχνίδι στη Φρανκφούρτη. Οι δύο ομάδες φάνηκαν επιβαρυμένες από τα ευρωπαϊκά ματς τους και δεν έβαλαν ιδιαίτερη πίεση στον τρόπο παιχνιδιού τους ούτε δημιούργησαν  αρκετές ευκαιρίες.

Μάλιστα, μετά το 60′ ήταν ελάχιστες οι τελικές προσπάθειες και αμφότερες οι ομάδες έδειξαν συμβιβασμένες με την ισοπαλία που τις διατηρεί αγκαλιά στη βαθμολογία.

Νωρίτερα, η Λεβερκούζεν ισοπέδωσε με 4-1 τη νεοφώτιστη Χάιντενχαϊμ και ανέβηκαν στην κορυφή με 13 βαθμούς (όσους έχει και η Μπάγερν) μετά από πέντε αγωνιστικές.

Ο εντυπωσιακός Μπονιφέις σημείωσε δύο γκολ (από ένα σε κάθε ημίχρονο, το πρώτο με φανταστικό πλασέ και το δεύτερο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι) ενώ Χόφμαν και Αντλί πρόσθεσαν το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν στη μοναδική τελική τους στο 58ο λεπτό.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22/9

Στουτγκάρδη – Ντάρμσταντ 3-1 (22’ Μιγιότ, 32’, 90+2’ Γκιρασί / 17’ αυτ. Ζαγκαντού)

Σάββατο 23/9

Μπάγερν – Μπόχουμ 7-0 (4′ Τσούπο-Μοτίνγκ, 13′, 54′ πεν., 88′ Κέιν, 29′ Ντε Λιχτ, 38′ Σανέ, 81′ Τελ)

Ντόρτμουντ – Βόλφσμπουργκ 1-0 (68′ Ρόις)

Ουνιόν Βερολίνου – Χόφενχαϊμ 0-2 (22′ Κράμαριτς, 38′ Μπέιερ)

Γκλάντμπαχ – Λειψία 0-1 (75′ Βέρνερ)

Άουγκσμπουργκ – Μάιντς 2-1 (15′, 45′ Ντεμίροβιτς / 6′ Αζόρκ)

Βέρντερ Βρέμης – Κολωνία 2-1 (38′ Μπορέ, 67′ Εντζίμα / 31′ Σέλκε)

Κυριακή 24/9

Λεβερκούζεν – Χάιντενχαϊμ 4-1 (9′, 74′ πεν. Μπόνιφεϊς, 63′ Χόφμαν, 82′ Αντλί / 58′ Ντινξ)

Άιντραχτ – Φράιμπουργκ 0-0