27.7 C

Σεϊναγιόεν – Ελσίνκι 2-3: Δύσκολη απόδραση με Μπαντέ στον δρόμο προς τον τίτλο

Δύσκολη νίκη στην πορεία της προς τον τίτλο πανηγύρισε η Ελσίνκι επικρατώντας χάρη σε γκολ του Μπαντέ στις καθυστερήσεις με 2-3 της Σεϊναγιόεν.

Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ την Πέμπτη για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Conference League, η Ελσίνκι τα βρήκε σκούρα σε έναν αγώνα που φαινόταν πως η νίκη θα φτάσει εύκολα στα χέρια της.

Κι αυτό γιατί ο Όλιλα σκόραρε στο 30′ και στο 48′ για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην πρωτοπόρο του Φιλανδικού πρωταθλήματος που δεν είχε σήμερα στη διάθεση της τον Γιώργο Κανελλόπουλο, ο οποίος έμεινε εκτός αποστολής.

Τελικά η Ελσίνκι σοκαρίστηκε γιατί είδε τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν μέσα σε δύο λεπτά (83′, 85′). Το άσχημο αποτέλεσμα ήταν πιο κοντά από ποτέ, ωστόσο ο Μπαντέ που σκόραρε και κόντρα στον ΠΑΟΚ, έδωσε τη λύση και το μεγάλο διπλό στην ομάδα του στο 90+2′.

ΕΛΣΙΝΚΙ: Εστ, Τοίβιο, Ντα Γκράκα, Ραϊτάλα, Σοίρι, Παάνανεν (60′ Τανάκα), Λίνγκμαν (78′ Μπαντέ), Όλιλα, Κέσκινεν (84′ Χαμαλάινεν), Χόστικα (60′ Ρόγκιτς), Ολουσάνια (60′ Ραντούλοβιτς).