23.3 C

Super League 2: Λύγισε με ανατροπή την ΑΕΚ Β’ η συγκινητική Αναγέννηση, η Καλαμάτα διέλυσε τον Παναθηναϊκό Β’

Η Καλαμάτα διέλυσε τον Παναθηναϊκό Β’ στην πρεμιέρα της Super League 2, περνώντας από την έδρα του με το εντυπωσιακό 1-4. Ο Ακόστα με δύο γκολ (31′, 40) έδωσε μεγάλο προβάδισμα στους φιλοξενουμένους, με τον Τάτο στο 45′ να ολοκληρώνει το καυτό διάστημα και να στέλνει την Καλαμάτα με προβάδισμα τριών τερμάτων στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι μείωσαν, με την Καλαμάτα να βρίσκει και τέταρτο τέρμα για το τελικό 1-4.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας των χιλίων προβλημάτων κατάφερε να πάρει σπουδαίο νίκη με ανατροπή (2-1) κόντρα στην ΑΕΚ Β’. Το παιχνίδι και η συμμετοχή της Αναγέννησης στο πρωτάθλημα της Super League 2 ήταν στον αέρα εξαιτίας των προβλημάτων που αντιμετωπίζει με τα ban, ωστόσο έγινε αν και άργησε να ξεκινήσει 25 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν αποστολή 13 ποδοσφαιριστών, όμως κατάφεραν παρά τα μεγάλα προβλήματα να αντιδράσουν στο προβάδισμα της Ένωσης από το 27′ με τον Χριστόπουλο. Ο Ξυδάς στο 63′ έφερε το ματς στα ίσια και η ανατροπή ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις με όλη την ομάδα να ξεσπάει σε πανηγυρισμούς.

Οι νεοφώτιστοι Κοζάνη και Αιολικός τα έδωσαν όλα στο μεταξύ τους παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά και βρήκε νικήτρια την ομάδα της Μυτιλήνης με 1-2. Ο Μανούσος έδωσε προβάδισμα στο 74′, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 86′ και ο Αιολικός πήρε τεράστιο διπλό βρίσκοντας γκολ νίκης στις καθυστερήσεις.

Η ΑΕΛ λύγισε τον Καμπανιακό με 2-1 και ξεκίνησε με το δεξί, κάτι που κατάφεραν και οι Γιούχτας και Τηλυκράτης.

SUPER LEAGUE 2: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 23/9

Μακεδονικός – Ηρακλής 0-0

Κυριακή 24/9

Κοζάνη – Αιολικός 1-2 (86′ Σουλιώτης / 74′ Μανούσος, 90+4′ Ιωάννου)

Αναγέννηση Καρδίτσας – ΑΕΚ Β’ 2-1 (63′ Ξύδας, 90+3′ Βερνάρδος) / 27′ Χριστόπουλος)

ΑΕΛ – Καμπανιακός 2-1 (22′ Ογκμπόε, 40′ Παπαγεωργίου / 36′ Πόζογλου)

Δευτέρα 25/9

ΠΑΟΚ Β’ – Απόλλων Πόντου (16:00)

ΡΕΠΟ: Λεβαδειακός

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ολυμπιακός Β’ – Ηλιούπολη 0-0

Καλλιθέα – Παναχαϊκή 0-0

Γιούχτας – Διαγόρας 2-0 (29′ Αλεξόπουλος, 57′ Νοικοκυράκης)

Παναθηναϊκός Β’ – Καλαμάτα 1-4 (61′ Μαχάρ / 31′, 40′ Ακόστα, 45′ Τάττος, 67′ Αρναρέλλης)

Τηλυκράτης – Αιγάλεω 1-0 (87′ Κόκκορης)

Ιωνικός – Χανιά (20:00)