17.2 C

Λάτσιο – Μόντσα 1-1: Η ομάδα του Κυριακόπουλου έκανε νέα ζημιά στους Ρωμαίους

Εξακολουθεί να δυσκολεύεται να βρει τα πατήματά της στη φετινή Serie A η Λάτσιο, η οποία μετρούσε τρεις ήττες στα τέσσερα πρώτα ματς πριν φιλοξενήσει στη Ρώμη τη Μόντσα.

Η δεύτερη νίκη δεν ήρθε όμως απέναντι στην ομάδα του (βασικού) Γιώργου Κυριακόπουλου, με την ισοπαλία (1-1) να κρίνεται δίκαιη βάσει της εικόνας του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιμόμπιλε (300ό γκολ της καριέρας του) αλλά η απάντηση της Μόντσα ήταν άμεση και ήρθε σε σετ παιχνίδι μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τα δεξιά και κίνηση του Γκαλιαρντίνι σε θέση φορ για να πλασάρει τον Προβεντέλ στο 36′ και να διαμορφώσει το τελικό 1-1, με τη Μόντσα μάλιστα να το διατηρεί άνετα καθώς οι παίκτες του Μαουρίσιο Σάρι δεν είχαν τρόπο να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22/9

Σαλερνιτάνα – Φροζινόνε 1-1 (52′ Καμπράλ / 12′ Ρομανιόλι)

Λέτσε – Τζένοα 1-0 (83′ Ουντέν)

Σάββατο 23/9

Μίλαν – Βερόνα 1-0 (8′ Λεάο)

Σασουόλο – Γιουβέντους 4-2 (12′ Λοριεντέ, 41′ Μπεράρντι, 82′ Πιναμόντι, 90+5′ αυτ. Γκάτι / 21′ αυτ. Βίνα, 78′ Κιέζα)

Λάτσιο – Μόντσα 1-1 (12′ πεν. Ιμόμπιλε / 36′ Γκαλιαρντίνι)