21.8 C

Μακάμπι – Ερυθρός Αστέρας 112-109 (παρ.): Οι Ισραηλινοί πήραν συγκλονιστικό ματς μετά από δύο παρατάσεις

Τρομερή εξέλιξη είχε το παιχνίδι ανάμεσα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και τον Ερυθρό Αστέρα για το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης», με τους Ισραηλινούς να επικρατούν τελικά μετά από 2 (!) παρατάσεις με 112-109.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού έμοιαζε πιο πολύ σε επίσημο αγώνα παρά σε φιλικό, με τις δύο ομάδες να παίζουν με πάθος και να αρνούνται να χάσουν. Το ματς ήταν απολύτως ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν τις καλές τους στιγμές και να παίρνουν ανά διαστήματα διαφορές που δεν διατηρούσαν.

Έτσι οδηγήθηκαν στην ισοπαλία και το 84-84 με το φιλικό παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση! Ακόμη και εκεί δεν υπήρξε νικητής, αφού μετά το επιπλέον 5λεπτο επικράτησε η απόλυτη ισορροπία για το 95-95.

Το σκορ ξέφυγε, με τις δύο ομάδες να ξεφεύγουν πάνω από τους 100 πόντους σε ένα ματς με τρομερές συγκινήσεις. Τελικά οι Ισραηλινοί κατάφεραν να επικρατήσουν με 112-109 μετά από ένα συγκλονιστικό ματς.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σόρκιν με 17 και Μπάλντουιν με 15. Για τον Ερυθρό Αστέρα κουβάλησαν το βάρος στην επίθεση οι Γκεντράιτις με 22 και οι Μίτροβιτς, Νέντοβιτς με 23.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 44-43, 63-62, 84-84, 95-95 (1η παρ), 112-109 (2η παρ).

Μακάμπι (Κάτας): Μπράουν 9 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπάλντουιν 15, Κοέν 4, Νίμπο 14 (6 ριμπάουντ), Μπλατ 14 (6 ασίστ), Κλίβελαντ 8 (5 ριμπάουντ), Γουέμπ, Μένκο, Σόρκιν 17 (7/14 δίποντα), Ντι Μπαρτολομέο 7, Ριβέρο 6, Κόλσον 18 (7 ριμπάουντ).

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Λάζιτς 3, Σιμόνοβιτς 9, Γκεντράιτις 22 (4/9 τρίποντα), Κούζμιτς 4, Ντος Σάντος 2, Χάνγκα 13, Νταβίντοβατς 4, Μίτροβιτς 23 (8/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόμπι 4, Μπολομπόι, Νέντοβιτς 23 (5/10 τρίποντα), Μπιέλιτσα 2.