24.7 C

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 25-26: Ερυθρόλευκος ο πρώτος τίτλος της σεζόν με buzzer beater Σάββα!

Ο Ολυμπιακός πήρε το Super Cup στην παράταση, λυγίζοντας την ΑΕΚ χάρη σε ένα απίθανο γκολ του Σάββα Σάββα στην εκπνοή της παράτασης

Ο Σάββας Σάββας χάρισε στον Ολυμπιακό τον πρώτο τίτλο της σεζόν με γκολάρα σε νεκρό χρόνο στην παράταση!

Η «βόμβα» του καλοκαιριού για τον Ολυμπιακό ΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή ξεκίνησε την… απόσβεση με ένα απίθανο γκολ για το 25-26 και την κατάκτηση του 2ου σερί Super Cup (3η διοργάνωση στην ιστορία) στο χάντμπολ (έφτασε τους οχτώ τίτλους) απέναντι στην ΑΕΚ στο Αθλητικό κέντρο Δαΐς στο Μαρούσι!

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι και παρά την πίεση που δέχθηκαν από τους Κιτρινόμαυρους, έφτασαν στην κατάκτηση ενός σπουδαίου τίτλου, του πρώτου της σεζόν σε όλα τα αθλήματα!

Τεράστιο παιχνίδι από τον Σλίσκοβιτς που σημείωσε εννέα γκολ και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ερυθρόλευκων, ενώ πέντε τέρματα (και το πιο κομβικό) πέτυχε ο MVP Σάββας. Εκπληκτική δουλειά αμυντικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Κοτανίδη με πολλές επεμβάσεις.

Η ΑΕΚ, η οποία είχε πρώτο σκόρερ τον Μαντάλινιτς με δέκα γκολ, βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με τέσσερα τέρματα και μόνο στο πρώτο ημίχρονο (8-6) και στην παράταση (23-22) προηγήθηκε απέναντι στον Ολυμπιακό.

Οι Ερυθρόλευκοι έχασαν μέσα από τα χέρια τους μια σημαντική διαφορά τεσσάρων τερμάτων σε κομβικό σημείο (17-21) αλλά διατήρησαν την ψυχραιμία τους και μέσα από την άμυνά τους αλλά και με κρυφό χαρτί τον Πασσιά, επέστρεψαν στα στάνταρ τους και έφτασαν σε μια τεράστια νίκη-τίτλου με το απίθανο γκολ του Σάββα στην εκπνοή!

ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 25-26 (παρ.)

ΤΑ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 2-2, 4-5, 5-5, 8-6, 9-10, 11-13 (ημχ.), 13-15, 15-17, 17-21, 20-22, 21-22, 22-22 (κ.α.), 23-23, 25-26 (παρ.)

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 10, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 1, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα, Τζιμπούλας, Παπαντωνόπουλος 1, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5.