14.4 C

Βελτιώθηκε, αλλά γνώρισε την ήττα ο ΠΑΟΚ

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε ο ΠΑΟΚ από τη Βοϊβοντίνα Νόβι Σαντ, στο δεύτερο φιλικό αγώνα τουρνουά μνήμης

Βελτιώθηκε ο ΠΑΟΚ, ανέβασε ρυθμούς, αλλά δε μπόρεσε να νικήσει την οικοδέσποινα Βοϊβοντίνα Νόβι Σαντ στον δεύτερο αγώνα του στο τουρνουά μνήμης που διοργανώνει η σερβική ομάδα για τους Ζάρκο Πέτροβιτς και Ράντοβαν Ντάμπιτς.

Ο «δικέφαλος του βορρά», με βασικό πασαδόρο τον Ντίμα Φιλίποφ, προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ, αγωνίστηκε με μία εξάδα και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη ωστόσο οι Σέρβοι πήραν τη νίκη με 3-2 σετ.

Ο Τζούριτς σημείωσε 24 πόντους και από 14 οι δύο ακραίοι του ΠΑΟΚ Γκόρτσανιουκ και Σαφράνοβιτς. Επίσης βασικός κεντρικός αγωνίστηκε ο Γάτσης στη θέση του Μαρκέζ.

Από τη Βοϊβοντίνα ο Βιέτσκι και ο Μέχιτς ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 27 και 19 πόντους αντίστοιχα. Προπονητής της σερβικής ομάδας είναι ο Ντούσκο Νίκολιτς που πριν δύο σεζόν ήταν στον Φοίνικα Σύρου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Δικέφαλος ξεκίνησε και σε αυτό το παιχνίδι, έχοντας στο βασικό σχήμα τους Φιλίποφ, Γάτση, Gorchaniuk, Djuric, Τακουρίδη, Shafranovich  και στη θέση του λίμπερο τον Κωνσταντινίδη. Η ομάδα του Σέρτζιου Στάνκου ήταν σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με την χθεσινή αναμέτρηση και κατάφερε από την αρχή του σετ να επιβάλει τον ρυθμό της, φτάνοντας άνετα το 15-25.

Στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε και οι γηπεδούχοι, με ηγέτη τον Ουκρανό Dmitrom Vieckim, έφτασαν στο 25-18, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο «δικέφαλος του βορρά» αντέδρασε και παρόλο που βρέθηκε πίσω (8-3, 16-14), κατάφερε να προηγηθεί 21-20 και να κατακτήσει το σετ με 24-26.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και έχοντας μια σταθερή διαφορά 3 πόντων καθ’ όλη τη διάρκεια του τέταρτου σετ, έφτασαν στο 25-20 και οδήγησαν το παιχνίδι στο ται μπρέικ, στο οποίο επικράτησαν με 15-9, κάνοντας το 3-2.

Τα σετ: 15-25, 25-18, 24-26, 25-20, 15-09

ΒΟΪΒΟΝΤΙΝΑ ΝΟΒΙ ΣΑΝΤ (Ντούσκο Νίκολιτς): Σίμιτς 9π., Βιέτσκι 27, Κούζουντιτς 12, Μέχιτς 19, Ράνεβιτς 10, Τοντόροβιτς / Νέγκιτς (λ. – 54% υπ., 36% αρ.), Κοβάσεβιτς, Πέριτς.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Γάτσης 11π., Γκόρτσανιουκ 14, Τζούριτς 24, Τακουρίδης 9, Σαφράνοβιτς 14, Φιλίποφ 4 / Κωνσταντινίδης (λ. – 55% υπ., 39% αρ.), Τερζής, Μπούτος.