16.5 C

Θρύλος… κυρίως στο β’ μέρος με τον Αστέρα (videos)

Καλή είναι η παράδοση του Ολυμπιακού με τον Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊσκάκη, μόνο που τα γκολ συνήθως… αργούν.

Με εννέα νίκες και δύο ισοπαλίες, ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να παραπονιέται για την αποδοτικότητά του στα εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος με τον Αστέρα Τρίπολης. Ωστόσο, τις περισσότερες φορές τα καλά (δηλαδή τα γκολ και οι νίκες) έρχονται για τους «ερυθρόλευκους» στο δεύτερο ημίχρονο!

Στα δύο τελευταία παιχνίδια, πέρυσι και πρόπερσι, το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Αστέρα να προηγείται και τις δύο φορές με 1-0. Πέρυσι (κατά σύμπτωση την ίδια ημερομηνία, 16 Σεπτεμβρίου) ο Ούρος Τζούρτζεβιτς ισοφάρισε με πέναλτι στις καθυστερήσεις το γκολ που είχε πετύχει ο Μιχάλης Μανιάς (επίσης με πέναλτι) στο 55’ και ο Ολυμπιακός γλίτωσε την ήττα. Πρόπερσι οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν πάλι στην εκπνοή με τον Μάρκο Μάριν, όμως με αυτό το γκολ πανηγύρισαν τη νίκη με 2-1, μια και ο Κώστας Φορτούνης είχε ισοφαρίσει από το 54’. Σκόρερ για τον Αστέρα ήταν ο Πάμπλο Μάσα (27’ πέν.).

Στον αγώνα του 2015-16 δεν είχε βάλει γκολ στο πρώτο ημίχρονο ούτε ο Αστέρας. Το 0-0 μετατράπηκε σε νίκη του Ολυμπιακού με 3-1 στο δεύτερο 45λεπτο, με γκολ των Φορτούνη (73’ πέν., 80’) και Ιντέγε (86’) για τους «ερυθρόλευκους» και του Γιάννου (90’) για τους Αρκάδες. Παρόμοια εξέλιξη είχε και ο αγώνας του 2013-14. Μετά το 0-0 του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 2-0, χάρη σε γκολ του Ντομίνγκες (74’ πέν.) και του Ολαϊτάν (90’).

Το πιο εντυπωσιακό, βέβαια, ήταν αυτό που συνέβη στο ματς του 2011-12. Ο Αστέρας προηγήθηκε 2-0 (13’ Ναβάρο, 17’ Ροζέριο), ο Μιραλάς μείωσε λίγο αργότερα (20’ πέν.) και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός, φτάνοντας στη νίκη με το εντυπωσιακό 7-2! Ο Μιραλάς πέτυχε άλλα τρία τέρματα (51’, 70’, 88’) και οι Τζεμπούρ (49’), Ορμπάιθ (53’) και Φουστέρ (80’) από ένα.

Με όλα όσα διαβάσατε, λοιπόν, δεν θα εκπλαγείτε αν διαβάσετε ότι από τα 28 γκολ που έχει βάλει ο Ολυμπιακός κατά του Αστέρα στις 11 αναμετρήσεις τους στο Φάληρο, τα 22 έχουν επιτευχθεί στο δεύτερο ημίχρονο και μόνο τα 6 στο δεύτερο! Χαρακτηριστικό είναι και το παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος του 2008-09, όταν οι Πειραιώτες έχαναν πάλι 1-0 στο ημίχρονο (44’ πέν. Τσέζαρεκ) και τελικά νίκησαν με 3-1 (61’, 64’ πέν. Γκαλέτι, 81’ Κοβάτσεβιτς).

Αυτή ήταν και η παρθενική εντός έδρας νίκη του Ολυμπιακού επί του Αστέρα, μια και η πρώτη τους αναμέτρηση, το 2007-08, είχε λήξει ισόπαλη 1-1, με τα δύο γκολ να σημειώνονται στο πρώτο μέρος (2’ Ζούλιο Σέζαρ/33’ Καρντόσο). Ο μοναδικός αγώνας τον οποίο κέρδισαν οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να σκοράρουν στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν αυτός του 2012-13 (1-0 με γκολ του Χολέμπας στο 43’).

Κλείνοντας, να επισημάνουμε ότι νίκες με παρόμοιο τρόπο έχει ο Ολυμπιακός επί του Αστέρα και στο Κύπελλο. Πέρυσι, τρεις ημέρες μετά το ματς πρωταθλήματος επικράτησε 2-1 στον όμιλο με όλα τα γκολ να επιτυγχάνονται στο δεύτερο ημίχρονο και δη στο τελευταίο εικοσάλεπτο (71’ πέν., 77’ Εμενίκε/83’ Τσουκαλάς). Και στον δεύτερο ημιτελικό του 2009-10, έχανε 1-0 από το 38’ με γκολ του Τσέζαρεκ και πήρε τη νίκη με 2-1 και την πρόκριση με σκόρερ τους Ντουντού (47’) και Ντιόγκο (62’)!