16.7 C

Κολύμβηση: Πρωταθλητής Ελλάδας στο Open Water ο Ολυμπιακός

Σημαντική διάκριση για το τμήμα κολύμβησης του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού, αφού κατέκτησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μεγάλων Αποστάσεων (Open Water) που φέτος φιλοξενήθηκε στο Παράλιο Άστρος Κυνουρία.

Το τμήμα κολύμβησης του Θρύλου συγκέντρωσε 86 βαθμούς στη Γενική Βαθμολογία Ανδρών-Γυναικών.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες των Ερυθρολεύκων διέπρεψαν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στην Αρκαδία, αφού κατέκτησαν την πρώτη θέση στη Βαθμολογία των Γυναικών, με 43 βαθμούς και τη δεύτερη σε αυτή των Ανδρών (36β.).

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής και στη Γενική Βαθμολογία Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών, με εννιά και 18 βαθμούς, αντίστοιχα, πετυχαίνοντας σπουδαίες επιδόσεις στο Παράλιο Άστρος, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο το Πανελλήνιο πρωτάθλημα!

Εξαιρετική η παρουσία της Καλλιόπης Κανόγκα του Ολυμπιακού στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Μεγάλων Αποστάσεων στο Άστρος, αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 5.000μ. Γυναικών (01:04’29″6) και στα 10.000μ. Γυναικών-Νέων Γυναικών (02:15’28).

Τα «ερυθρόλευκα» μετάλλια στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Μεγάλων Αποστάσεων (Open Water):

Χρυσά: Καλλιόπη Κανόγκα (5.000μ. Γυναικών, 01:04’29″6 | 10.000μ. Γυναικών-Νέων Γυναικών, 02:15’28)

Ασημένια: Αθηνά Αραβαντινού (10.000μ. Γυναικών-Νέων Γυναικών, 02:20’04″😎

Χάλκινα: Παναγιώτης Μπολάνος (10.000μ. Νέων Ανδρών, 02:10’44″1), Ευανθία Ιορδανίδου (7.500μ. Νεανίδων, 01:45’11″7)