24 C

Λετονία – Λιθουανία 98-63: Λετονικός σίφουνας κατέκτησε την 5η θέση με ρέκορντμαν Ζάγκαρς

Η τρομερή Λετονία διέλυσε τους Λιθουανούς με 98-63 και κατέκτησε την 5η θέση στην παρθενική της παρουσία στο MundoBasket.

Oι Λετονοί… τρόμαξαν τους πάντες με την παρουσία τους στο δεύτερο ημίχρονο όπου και έστησαν πάρτι κόντρα στους Λιθουανούς. Το λιθαράκι είχε μπει από το πρώτο μέρος, ωστόσο η απίστευτη εμφάνιση στην 3η περίοδο οδήγησε όχι απλά στη νίκη αλλά στον θρίαμβο, αφήνοντας τη Λιθουανία στην 6η θέση.

Το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά ασφαλείας για τη Λετονία (49-38). Ωστόσο αυτό που έγινε στην 3η περίοδο δεν είχε προηγούμενο, με τους Λετονούς να κάνουν σαρωτική εμφάνιση και να κλείνουν την περίοδο με 29-8 υπέρ τους, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάνει στο 77-47 και τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 30.

Κούρουκς και Σμιτς τράβηξαν κουπί στο σκοράρισμα σε όλο αυτό το διάστημα έχοντας από 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Τρομερός και ο Άρτουρς Ζάγκαρς που μοίρασε 17 ασίστ και έκανε ρεκόρ ασίστ στη διοργάνωση.

Γιοκουμπάιτις και Βαλατσιούνας είχαν από 16 και 15 πόντους, πετυχαίνοντας σχεδόν τους μισούς πόντους της Λιθουανίας στο παιχνίδι όμως αυτό δεν έφτανε. Η κατάσταση δεν άλλαξε φυσικά και στο τελευταίο δεκάλεπτο και το ταμπλό σταμάτησε στο 98-63.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Μπερνς, Μπατίστα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-20, 49-38, 77-47, 98-63

ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπάνκι): Ντάβις Μπέρτανς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τσάβαρς 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπαουντ), Γκραζούλις 12 (2), Ρ. Κούρουτς 11 (1), Α. Κούρουτς 20 (6/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πασέτσνικς 4, Σκέλε 3 (1), Σμιτς 17 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Στράουτινς 8, Ζάγκαρς 4 (0/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 17 ασίστ), Ζόρικς 6 (2)

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Μπραζντέικις 5 (1/7 σουτ), Ντίμσα 13 (2), Γιοκουμπάιτις 16 (5/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Κουζμίνσκας, Μαλντούνας, Μοτιεγιούνας 4, Νορμάντας 2, Σεντεκέρσκις 2 (1/6 σουτ, 10 ριμπάουντ), Σιρβίντις 6 (2), Βαλαντσιούνας 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λετονίας: 19/37 δίποντα, 16/32 τρίποντα, 12/18 βολές, 46 ριμπάουντ (39 αμυντικά – 7 επιθετικά), 34 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 3 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Λιθουανίας: 19/43 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 10/20 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ, 6 λάθη, 18 φάουλ