22.4 C

Γεωργία – Ισπανία 1-7: Ο θρίαμβος συνδυάστηκε με το ιστορικό ντεμπούτο και γκολ του Γιαμάλ

Η Ισπανία διέσυρε τη Γεωργία με το εντυπωσιακό 1-7, σε ένα παιχνίδι που Λαμίν Γιαμάλ έγραψε ιστορία.

Ο ποδοσφαιριστής της Μπαρτσελόνα πέρασε στο γήπεδο στο 44ο λεπτό και έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία που αγωνίζεται με την εθνική ομάδα της Ισπανίας σε ηλικία 16 χρονών και 57 ημερών. Όμως δεν έμεινε μόνο εκεί, αφού σκόραρε στο 74ο λεπτό και όπως είναι λογικό, έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της εθνικής Ισπανίας.

Αν μη τι άλλο ένα ιστορικό ντεμπούτο και μια μέρα που θα θυμάται για πάντα.

Από εκεί και πέρα οι Ισπανοί δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στο ματς και έκαναν πάρτι με τον Αλβάρο Μοράτα να φτάνει στο χατ-τρικ (22′, 40′, 65′). Όλμο και Νίκο Γουίλιαμς πέτυχαν από ένα τέρμα, ενώ ο Σόλομον Κβιρκβέλια πέτυχε αυτογκόλ για να συμβάλει και αυτός άθελα του στο σκοράρισμα της Ισπανίας. Το γκολ της τιμής για τη Γεωργία πέτυχε o Γκιόργκι Τσακβετάτζε.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της ημέρας στους 10 ομίλους της προκριματικής φάσης του Euro 2024:

1ος Όμιλος

Γεωργία – Ισπανία 1-7 (49′ Τσακβετάτζε / 22′ 40′ 66′ Μοράτα, 28′ αυτ. Κβιρκβέλια, 38′ Όλμο, 68′ Νίκο Γουίλιαμς, 74′ Γιαμάλ)

Κύπρος – Σκωτία (21:45)

Ρεπό: Νορβηγία