19.2 C

Λιθουανία – Μαυροβούνιο 2-2: Η ασίστ του Γιόβετιτς στο 89′ δεν ήταν αρκετή

Η εθνική Μαυροβουνίου άγγιξε μία μεγάλη ανατροπή με… ερυθρόλευκη αύρα ελέω της ασίστ του Στέφαν Γιόβετιτς για το 1-2 στο 89′, ωστόσο ο Τσέρνιτς τιμώρησε την αμυντική αφέλεια της ομάδας του Ραντούλοβιτς και έφερε το ματς στην ισοπαλία για τη Λιθουανία (2-2).

Σε ένα παιχνίδι που τα κρατούσε όλα για το τελευταίο του κομμάτι, οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με Παουλάουσκας στο 71′, για να έρθει ο Κριστόβιτς να ισοφαρίσει για το Μαυροβούνιο 7 λεπτά αργότερα. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, Στέφαν Γιόβετιτς με κεφαλιά-πάσα μετά από κόρνερ της ομάδας του έδωσε έτοιμο γκολ στον Σάβιτς για το 1-2 στο 89ο λεπτό, ωστόσο αυτή η ασίστ δεν αποδείχθηκε αρκετή για την ομάδα που απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να παραμείνει στο κυνήγι της Σερβίας και της δεύτερης θέσης στον όμιλο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024: