17.3 C

Καναδάς – Σλοβενία 100-89: Πάτησε το γκάζι και έκλεισε το ραντεβού με τη Σερβία στους «4»

Ο SGA έκανε θραύση απέναντι στους Σλοβένους κι ο Καναδάς εξασφάλισε το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά από μια μεγάλη μάχη με αρκετή ένταση και αποβολή του Λούκα Ντόντσιτς

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του ο Καναδάς και να πανηγυρίσει με κατοστάρα (100-89) την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2023 όπου θα αντιμετωπίσει τη Σερβία.

Οι Καναδοί έδωσαν μεγάλη μάχη με τη Σλοβενία και στο τέλος ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν για να μπουν σε τροχιά μεταλλίου (ο άλλος ημιτελικός είναι ΗΠΑ – Γερμανία).

Το μομέντουμ στη Μανίλα έδειχνε Καναδάς αλλά το πρώτο μέρος ήταν πραγματικό ντέρμπι καθώς στα 20′ οι δύο ομάδες πέτυχαν 50 πόντους (50-50) που αποτελεί ρεκόρ σκοραρίσματος σε αναμέτρηση παγκοσμίου κυπέλλου στο πρώτο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ξεκάθαρα στον Καναδά που βρήκε 30 πόντους στην επίθεση και προκάλεσε… εκνευρισμό στον Ντόντσιτς, ο οποίος αντίκρισε δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε λίγα λεπτά μετά την αποβολή του Μπρουκς (33′). Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και παρά την αντεπίθεση των Σλοβένων, έφτασαν στη νίκη με τον Σάι Γκίλγκιους-Αλεξάντερ να σταματά στους 31 πόντους και να παίρνει σημαντικές βοήθειες από τον Μπάρετ που πέτυχε 24.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 50-50, 80-71, 100-89

Τα ομαδικά στατιστικά του Καναδά: 20/31 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 27/33 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Σλοβενίας:
14/35 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 16/19 βολές, 30 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη, 29 φάουλ

ΚΑΝΑΔΑΣ (Φερνάντεθ): Αλεξάντερ 31, Αλεξάντερ-Γουόκερ 14 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/4 βολές), Μπάρετ 24 (8/16 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Μπρουκς 14 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ντορτ 8 (2), Έτζιμ, Ολίνικ 7 (1), Πάουελ

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς):
Μπλάζιτς 3 (1), Τσέμπασεκ 3 (1), Ντίμετς 2, Ντόντσιτς 26 (4/14 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπαουντ, 5 ασίστ), Ντράγκιτς 10 (2), Χρόβατ 7 (1), Νίκολιτς 8 (2), Πρέπελιτς 22 (4/10 τρίποντα, 6/6 βολές), Μπίνε Πρέπελιτς, Τόμπι 8 (4/11 σουτ, 6 ριμπάουντ)