16.8 C

Άρσεναλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1: Από την γκέλα στον θρίαμβο με δυο γκολ στις καθυστερήσεις!

Το 1-2 του Γκαρνάτσο στο 89' ακυρώθηκε για... χιλιοστά και στις καθυστερήσεις η Άρσεναλ βρήκε δυο γκολ για να πάρει μια ακόμα αγχωτική νίκη στη σεζόν

Αν κάποιος δεν έχει δει το ματς (και δεν έχει διαβάσει και τον τίτλο του κειμένου), ακούγοντας το σκορ μπορεί να υποθέσει ότι η Άρσεναλ έκανε υγιεινό περίπατο κόντρα στη Γιουνάιτεντ. Άντε να του εξηγήσεις πώς το 1-2 στο 89′ έγινε 3-1 στο 101!

Ο Γκαρνάτσο σκόραρε, πανηγύρισε με τους συμπαίκτες του ένα γκολ που έμοιαζε νικητήριο, ωστόσο το VAR είχε άλλη άποψη. Στην εικόνα που ακολουθεί μπορείτε να δείτε το διόλου πειστικό… πειστήριο της τεχνολογίας που κάθε εβδομάδα δοκιμάζει τα νεύρα των ποδοσφαιρόφιλων σε ολόκληρο τον κόσμο…

Άρσεναλ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ VAR

Η τεχνολογία του VAR πήρε πίσω για μερικά χιλιοστά το γκολ του Αργεντινού και κάπου εκεί έκαναν την εμφάνισή τους τα γνωστά συμπτώματα της Γιουνάιτεντ. Μια αδράνεια σε κόρνερ έφερε το γκολ του Ντέκλαν Ράις στο 96′ και μια κόντρα χωρίς αντίπαλο έφερε τον Γκαμπριέλ Ζεσούς φάτσα με τα δίχτυα. Ο Βραζιλιάνος έκανε απλώς μια προσποίηση στον δύστυχο αμυντικό που προσπαθούσε να τον προλάβει και με άνετο πλασέ νίκησε τον Ονάνα για το τελικό 3-1.

Η ομάδα του Τεν Χαγκ προηγήθηκε με ένα φανταστικό δοκάρι-και-μέσα τελείωμα του Μάρκους Ράσφορντ στο 27′, αλλά ως… κλασική Γιουνάιτεντ έφαγε την ισοφάριση στο αμέσως επόμενο λεπτό με δράστη τον Έντεγκαρντ.

Η Άρσεναλ γλίτωσε μια ακόμα εντός έδρας απώλεια μετά το 2-2 με τη Φούλαμ την περασμένη εβδομάδα, ενώ είχε αγχωθεί τόσο στην πρεμιέρα όταν μείωσε η Νότιγχαμ (2-1) όσο και στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, όταν κλήθηκε να υπερασπιστεί το 0-1 παίζοντας σχεδόν για ένα μισάωρο με παίκτη λιγότερο.

Όσο για τη Γιουνάιτεντ, οι 6 βαθμοί φαντάζουν… πολλοί, αν σκεφτούμε πώς νίκησε τη Γουλβς στην πρεμιέρα αλλά και την ανατροπή που χρειάστηκε να κάνει απέναντι στο 0-2 της Νότιγχαμ…