16.6 C

Λιθουανία – Ελλάδα 92-67: Ταβάνι οι «16» για ακόμα μια φορά

Οι συγκινητικοί Γουόκαπ και Λαρεντζάκης δεν έφταναν για την εθνική μας, που αποχαιρέτησε το όνειρο για πρόκριση στους «8» του MundoBasket

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στη σαρωτική Λιθουανία του δευτέρου μέρους και γνώρισε την ήττα με 92-67, που έβαλε τέλος στο όνειρο για πρόκριση στους «8».

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μένει για δεύτερη συνεχόμενη φορά εκτός τη φάση των «8» στο MundoBasket, καθώς και την αμέσως προηγούμενη φορά δεν κατάφερε να προχωρήσει παραπάνω. H μοναδική διαφορά είναι πως τότε το ρόστερ ήταν σαφέστατα πληρέστερο και σε αυτό ήταν και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Mε τη νίκη της αυτή η Λιθουανία έφτασε στο 4-0, η Ελλάδα έπεσε στο 2-2 και θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο σε ένα ματς τυπική διαδικασία την Κυριακή (3/9).

Οι συγκινητικοί Γουόκαπ και Λαρεντζάκης δεν έφταναν για την Ελλάδα, που αποχαιρέτησε το όνειρο για πρόκριση στους «8» του MundoBasket. Οι δύο παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν ένα εξωφρενικό πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας από 15 πόντους αμφότεροι, έχοντας μαζί 30 από τους συνολικά 43 της εθνικής μας. Φυσικά δεν σταμάτησαν μόνο εκεί, αφού ηγήθηκαν σε όλο το παιχνίδι στο σκοράρισμα, κάτι που δεν αρκούσε όμως για τη νίκη.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μάλιστα την ώρα που έκανε πάρτι στο παρκέ μας… κοψοχόλιασε αποχωρώντας τραυματίας από το παρκέ και δείχνοντας να πονάει, αλλά χρειάστηκαν μόλις λίγα λεπτά για να ξαναπατήσει παρκέ και να συνεχίσει τη δουλειά που είχε αφήσει στη μέση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φάνηκε να αιφνιδιάζεται για ακόμη μία φορά στο ξεκίνημα, με τους Λιθουανούς να παίρνουν το προβάδισμα με 7-0. Ωστόσο δεν έκανε το ίδιο λάθος με τη Νέα Ζηλανδία και με τον… Θωμά από τον Πειραιά να δίνει το σύνθημα επέστρεψε για τα καλά.

Μαζί του ο συμπαίκτης του στον Ολυμπιακό, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ακολουθούσε καταπόδας πριν πάρει ο ίδιος το χρήσμα.

Η Ελλάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο 6′ με 13-15 και αυτό ήταν μόνο ένα μικρό δείγμα για το τι θα ακολουθούσε στη συνέχεια. Η περίοδος έκλεισε στο 20-20, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έκαναν απίστευτο δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγαν με 8 (27-35).

Κάπου εκεί (15′) ο τραυματισμός του Γιαννούλη Λαρεντζάκη πάγωσε τους πάντες, με τον 29χρονο άσο να αποχωρεί από το παρκέ και να δείχνει πως πονάει αρκετά με χαρακτηριστικές αντιδράσεις την ώρα που δεχόταν τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό επιτελείο.

Ο ίδιος όμως επέστρεψε πριν καν τελειώσει το ημίχρονο και μάλιστα βρήκε και πάλι τη σύνδεση του με το καλάθι.

Ωστόσο αυτό το μούδιασμα που δημιούργησε όλη αυτή η κατάσταση έδωσε την ευκαιρία στους Λιθουανούς που είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα, να συμμαζέψουν την κατάσταση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και να μειώσουν σε 39-43.

Ο Μπραζντέικις που ήταν ένας εκ των πρωταγωνιστών για τη Λιθουανία στο πρώτο μέρος, ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό και στην 3η περίοδο και μαζί του ακολούθησε και όλοι η ομάδα για το γρήγορο προσπέρασμα.

Ο Γιοκουμπάιτις βρισκόταν επίσης σε εξαιρετική κατάσταση και όλο και περισσότερα λιθουανικά χέρια άρχισαν να ζεσταίνονται με αποτέλεσμα οι τυπικά γηπεδούχοι να έχουν σταθεροποιήσει το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου.

Ο… αδιανόητος όμως Τόμας Γουόκαπ και ο Μωραΐτης που ξεκίνησε πολύ καλά στην 3η περίοδο, είχαν διαφορετική άποψη και έφεραν ξανά το σκορ στο 54-54.

Οι Λιθουανοί ωστόσο είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, ο Δημήτρης Ιτούδης το… έψαχνε για την άμυνα και το προβάδισμα ξανάρθε. Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι στην 3η περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι αγωνιστικά πιο κοντά από κάθε άλλη στιγμή στο παιχνίδι και το σκορ να αλλάζει συνέχεια.

Η περίοδος έκλεισε τελικά με το 64-58 υπέρ της Λιθουανίας, η οποία μπήκε στο τελευταίο καθοριστικό δεκάλεπτο με προβάδισμα 6 πόντων.

Οι Λιθουανοί είχαν πάρει πια για τα καλά φωτιά από τη γραμμή του τριπόντου και με δύο γρήγορα ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 (70-58). Το ποσοστό τους στα τρίποντα στο 32′ έφτανε το εκπληκτικό 11/16.

Η Λιθουανία είχε τους δικούς της Γουόκαπ και Λαρεντζάκη (Γιοκουμπάιτις και Μπραζντέικις), αλλά και τον Βαλατσιούνας από πίσω να τους ακολουθεί καταπόδας. Το όνειρο για την εθνική όσο περνούσε η ώρα έσβηνε, με τη διαφορά να παίρνει τον ανήφορο και να εκτοξεύεται στους 17 (79-62) στο 36′.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, τίποτα δεν γινόταν να αλλάξει πια και η Λιθουανία επικράτησε με 92-67.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Κοζλόφσκις, Μπακί

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Μπέντζιους 15 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπραζντέικις 18 (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ντίμσα 6 92), Γιοκουμπάιτις 19 (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Καρινιάουσκας, Κουζμίνσκας 5 (1), Μαλντούνας, Μοτιεγιούνας 8 (1), Νορμάντας 3 (1), Σεντεκέρσκις, Σιρβίντις, Βαλαντσιούνας 15 (6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αντετοκούνμπο 2, Μποχωρίδης, Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 17 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Μωραΐτης 5 (1), Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου (0/4 τρίποντα), Παπαπέτρου 9 (1), Ρογκαβόπουλος 7, Γουόκαπ 21 (3/10 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λιθουανίας:18/29 δίποντα, 15/24 τρίποντα, 11/13 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 25 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 18 φάουλ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 13/33 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 11/13 βολές, 26 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 11 λάιθη, 18 φάουλ