19.9 C

Γαλλία – Ιράν 82-55: Έβγαλαν την αγγαρεία οι τρικολόρ

Με πρώτο σκόρερ τον Ελί Οκόμπο (13π.), η Γαλλία πήρε το ματς… αγγαρεία με το Ιράν, με το οποίο έκανε πρεμιέρα στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32 στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ.

Οι «τρικολόρ» επιβλήθηκαν εύκολα 82-55 του Ιράν, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής για τον 16ο όμιλο της διοργάνωσης που διεξήχθη στην Τζακάρτα και την “Indonesia Arena”, και περιμένουν πλέον τον αγώνα του Σαββάτου με την Ακτή Ελεφαντοστού για να ολοκληρωθεί το… μαρτύριό τους στη διοργάνωση, τέσσερα χρόνια μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στα γήπεδα της Κίνας.

Η Γαλλία προηγήθηκε 8-2 στα μισά της πρώτης περιόδου, αλλά οι Ιρανοί κατάφεραν να «κλείσουν» την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 12-9.

Ο Μιρζαεΐ «έγραψε» το 14-9 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ωστόσο οι Γάλλοι αντέδρασαν και με σερί 10-0 ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα με 24-17, 5:31 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ ο Γιαμπουσέλε έδωσε στους «τρικολόρ» διψήφιο προβάδισμα (35-24), 1:22 πριν το τέλος της περιόδου. Οι Γάλλοι μπήκαν… φουριόζοι στο παρκέ στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και με σερί 9-0 ανέβασαν το υπέρ τους προβάδισμα στο +17 (44-27), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης…

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 35-27, 54-36, 82-55.

ΓΑΛΛΙΑ (Βενσάν Κολέ): Οκόμπο 13 (2), Φρανσίσκο 9 (1), Μπατούμ 2, Γιαμπουσέλε 11 (1), Φουρνιέ 2, Ντε Κολό 12 (2), Τάρπεϊ 3 (1), Ουαταρά 9, Γκομπέρ 9, Κορντινιέ 8, Φαλ 4.

ΙΡΑΝ (Χακάν Ντεμίρ): Βαχεντί 2, Μιρζαεΐ 11, Μασαγεκί 9 (2), Αμινί 6, Ρεζαεϊφάρ 10 (2), Γιακτσαλί 11 (3), Γκιργκοοριάν, Καζεμί, Αγκατζανπούρ, Αγκά Μιρί 4 (1), Αλιακμπαρί 2.