18.6 C

Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία 83-74: Μεγάλος Ιωάννης, θρυλικός Γιαννούλης και τέζα οι Νεοζηλανδοί!

Με μπροστάρηδες τους Παπαπέτρου και Λαρεντζάκη στο εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, η εθνική επέστρεψε από την κόλαση και πήρε την πρόκριση στους «16» του MundoBasket και μαζί το πολύτιμο εισιτήριο για το προολυμπιακό

Μετά από ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει και με τους Παπαπέτρου και Λαρεντζάκη να βρίσκονται σε απίστευτη κατάσταση επικράτησε με 83-74 της Νέας Ζηλανδίας για να προκριθεί στους «16» του MundoBasket.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία και το Μαυροβούνιο για την πρόκριση στους «8». Πριν από αυτό όμως, με τη σημερινή πρόκριση εξασφάλισε ήδη τη συμμετοχή της στο προολυμπιακό τουρνουά.

Παπαπέτρου με 27 και Λαρεντζάκης με 20 έδωσαν το σύνθημα για τη μεγάλη επιστροφή στο δεύτερο μέρος.

Το παιχνίδι ήταν ο θάνατος σου η ζωή μου για τις δύο ομάδες, που ήταν αμφότερες στο 1-1 και ήθελαν τη νίκη για να πάρουν την πρόκριση στους «16» του MundoBasket. Αυτό λειτούργησε εντελώς αντίθετα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η Νέα Ζηλανδία ήταν απελευθερωμένη, έβγαλε πάθος και έπαιξε το σκληρό παιχνίδι που συνηθίζει με αποτέλεσμα να πάνε όλα ιδανικά για αυτήν.

Αντίθετα η εθνική μας ήταν νευρική, πιεσμένη, αγχωμένη και μάλλον ο (τυπικός) ρόλος του φαβορί της δημιούργησε ακόμη περισσότερο βάρος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει τους Νεοζηλανδούς και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν τους έφτασε ποτέ.

Μεγάλο ρόλο έπαιξε σε αυτό η μάχη των ριμπάουντ στην οποία ηττήθηκε κατά κράτος από τους Νεοζηλανδούς, αλλά και η αστοχία στην επίθεση (5/19 δίποντα στο ημίχρονο). Η Νέα Ζηλανδία πήρε πολλούς περισσότερους πόντους από τη γραμμή των βολών και κάποια στιγμή άρχισε να γίνεται πιο εύστοχη και σε κανονική ροή αγώνα, με τον Τε Ράνγκι να είναι σε εκπληκτική κατάσταση και να τελειώνει το ημίχρονο με 15 πόντους.

Τελευταία φορά που οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες ήταν στο 7′ με το σκορ στο 12-12. Από εκεί και πέρα η Νέα Ζηλανδία πέρασε μπροστά στο σκορ και πήρε για πρώτη φορά στο 15′ διψήφια διαφορά (20-30).

Ο Παπαπέτρου πάλευε μόνος του επιθετικά στη 2η περίοδο τελειώνοντας το ημίχρονο με 12 πόντους, ωστόσο αυτοί δεν ήταν αρκετοί για να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10.

Τα πράγματα για το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα, καθώς η Νέα Ζηλανδία ξέφυγε ακόμη και με 15 (28-43), ωστόσο η Ελλάδα μπόρεσε στις τελευταίες στιγμές του πρώτου μέρους να την κατεβάσει μέχρι τους 11 για το 32-43.

Αυτή η διαφορά κατέβηκε στους 5 με ένα γρήγορα σερί 5-0 στις αρχές της 3ης περιόδου. Οι Νεοζηλανδοί ωστόσο πήραν ανάσα καθώς δόθηκε τεχνική ποινή στον Λούντζη και κάπου εκεί χάθηκε το μομέντουμ που πήγε να δημιουργηθεί για την εθνική μας, με τη Νέα Ζηλανδία να ανεβάζει τη διαφορά στους 8.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έβρισκαν ασπίδα σωτηρίας από τις βολές, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να χρεώνεται με το τέταρτο του φάουλ στα μέρα της 3ης περιόδου.

Οι δύο ομάδες έβρισκαν με δυσκολία τον δρόμο προς το καλάθι σε αυτό το διάστημα, με την Ελλάδα να ξυπνάει λίγο αργότερα και να συνεχίζει την αντεπίθεση που είχε αφήσει νωρίτερα στη μέση.

Η διαφορά κατέβηκε στους 6 (43-49) χάρη σε ένα καλάθι και φάουλ του Γουόκαπ, με την εθνική να ψάχνει ακόμη περισσότερες λύσεις στην επίθεση καθώς είχε καταφέρει να περιορίσει τους Νεοζηλανδούς επιθετικά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

Η Ελλάδα άρχισε να εκμεταλλεύεται τα λάθη των Νεοζηλανδών που ήταν σαφώς περισσότερα παρά το γεγονός πως ήταν μπροστά στο σκορ και η διαφορά όλο και ψαλιδιζόταν.

Ο Παπαπέτρου συνέχισε τον χαβά του και φτάνοντας του 19 πόντους έφερε πια την Ελλάδα σε απόσταση αναπνοής στο 27′, μειώνοντας σε 50-51. Το προβάδισμα όμως δεν ήρθε και η περίοδος έκλεισε στο 50-54 υπέρ των Νεοζηλανδών που μπήκαν με ισχνό προβάδισμα στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Όμως ήταν πια θέμα χρόνου για την Ελλάδα να περάσει μπροστά και αυτό έγινε με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, όπου με τους Λαρεντζάκη και Παπαπέτρου να πετυχαίνουν σπουδαίους πόντους δεν προσπέρασε απλώς αλλά έκανε και σερί 9-0 για το 59-54.

Ο Ίλι που έκανε απίστευτο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 27 πόντους, κρατούσε μόνος του τη Νέα Ζηλανδία κόντρα στις άγριες ορέξεις της εθνικής μας και του Λαρεντζάκη.

Ωστόσο ήταν πια η στιγμή που όλα έμπαιναν για τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη που όδευαν χωρίς σταματημό για τη μεγάλη νίκη-πρόκριση. Η Ελλάδα δεν σταμάτησε πουθενά μέχρι το τέλος και οδήγησε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι σε απόλυτο θρίαμβο.

Η διαφορά στο 36′ έγινε διψήφια (71-61) και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κάλπαζε προς τη μεγάλη νίκη, με τον Λαρεντζάκη να έχει γίνει πια άξιος συμπαραστάτης του Παπαπέτρου με 20 πόντους.

Οι Νεοζηλανδοί δεν τα παράτησαν μέχρι το τέλος, μείωσαν σε 78-74 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά δεν κατάφεραν κάτι και η τελευταία κόρνα βρήκε το σκορ στο 83-74 τους διεθνείς μας να πανηγυρίζουν την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Αουνκρόγκερς, Βέλεζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (Κάμερον): Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 17/38 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 6 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Νέας Ζηλανδίας: 11/26 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 19/24 βολές, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 21 λάθη, 24 φάουλ