25.6 C

Ελλάδα – Ισραήλ 2-3: «Αυτοχειρία» της εθνικής στο Τελ Αβίβ και τώρα ξεκινούν τα δύσκολα

Η ασταθής εθνική εμφανίστηκε με πολλά προβλήματα στην επίθεση στο Τελ Αβίβ και γνώρισε την ήττα από τους οικοδεσπότες Ισραηλινούς, μπαίνοντας σε επικίνδυνο δρόμο από την πρεμιέρα του Eurovolley

Το Ισραήλ έκανε την έκπληξη απέναντι στην εθνική στη Shlomo Group Arena του Τελ Αβίβ και έβαλε φωτιά στον 4ο όμιλο στην πρεμιέρα του Eurovolley. Η Ελλάδα έκανε τρομερά λάθη, έδωσε δικαιώματα και γνώρισε την ήττα (3-2) με τον βαθμό ενδεχομένως να αποδειχθεί σημαντικός. Υπάρχουν όμως πάρα πολλά που χρήζουν διόρθωσης μέσα στο επόμενο 24ωρο.

Η εθνική είχε ένα κάκιστο πρώτο και τέταρτο σετ, προβληματίστηκε πολύ στο να βρει τις λύσεις επιθετικά με τον Μάρκο Γαλιώτο να έχει ζητήματα στις συνεργασίες του ειδικά με τους ακραίους. Ο Ράπτης ερχόμενος από τον πάγκο βοήθησε, ο Τζούριτς με τον Μούχλια ήταν μακράν οι πιο σταθεροί κι αποτελεσματικοί.

Οι Ισραηλινοί πήραν μια σημαντική νίκη μπροστά στον κόσμο τους και έκαναν τη μεγάλη έκπληξη με τους Χέρσκο και Νταβίντ να είναι απίθανοι και ηγετικοί.

Επόμενη αναμέτρηση για την εθνική την Παρασκευή (1/9) στις 19:00 απέναντι στην Πορτογαλία, ομάδα στα μέτρα των Ελλήνων διεθνών που θέλουν μόνο νίκη για να μη βρεθούν στα σχοινιά από τη 2η μόλις αγωνιστική.

Παρά το 42% στην άριστη υποδοχή στο πρώτο σετ, η εθνική δεν έδειξε να βρίσκεται στο πνεύμα του αγώνα. Κυριευμένη από το άγχος και το καλά στημένο (διαβασμένο) μπλοκ των Ισραηλινών, βρέθηκε να κυνηγά μεγάλες διαφορές και μέσα σε 30’ το 0-1 έγινε με 17-25 από τους διοργανωτές, οι οποίοι είχαν 55% στην επίθεση (31% το αντίστοιχο της εθνικής), την ώρα που τα μπλοκ ήταν 0-5 και ο Νταβίντ ασταμάτητος (5/8 επ.).

Πλην του Μούχλια, ουδείς βρήκε χημεία στο πρώτο σετ με τον Γαλιώτο που έκανε αρκετά λάθη και κράτησε εκτός αγώνα κεντρικούς και ακραίους, με τον Πρωτοψάλτη να περνά βασικός στο δεύτερο σετ αντί του Ράπτη (0/5 επ., 14% αρ. υπ.).

Το μούδιασμα από το πρώτο σετ έφυγε γρήγορα, με τον Πρωτοψάλτη η αλλαγή λειτούργησε καλύτερα και με τα σέρβις του Κουμεντάκη η εθνική άρχισε να βρίσκει ρυθμό. Μπορεί η διαφορά να έφτασε στους τρεις υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων, αλλά ο Πρωτοψάλτης με διαδοχικές επιθέσεις και βοήθειες στο μπλοκ (τα δύο πρώτα έγιναν με το σκορ στο 19-19) έφερε το προβάσιμα σε κρίσιμο σημείο (21-20). Ο Μούχλιας έχασε το σέρβις κι από κακή υποδοχή έγινε το 21-22 για να ξεκινήσει το… δράμα ξανά με πόντο-πόντο.

Ο Τζούριτς χάρισε σετ μπολ με χαμένο σέρβις, αλλά και οι Ισραηλινοί απάντησαν ανάλογα (24-24). Το καλό σέρβις του Γαλιώτου οδήγησε σε υπέρβαση για το 25-24, ο Νταβίντ έκανε το 25-25 ωστόσο έχασε το χτύπημα από τα 9μ. (26-25). Χαμένη ευκαιρία με τριπλό στημένο μπλοκ σε κακή υποδοχή Ισραηλινών (26-26), οι οποίοι απάντησαν με τον Χέρσκο αλλά έχασαν ξανά το σέρβις (27-27).

Ο Κατζένελσον πήγε μόνος του να πάρει πόντο και ο Πρωτοψάλτης με μονό εντυπωσιακό μπλοκ τον σταμάτησε πριν ακολουθήσει ακόμα ένα διπλό για το 29-27 και την ισοφάριση.

Το πρόβλημα στην επίθεση δεν άργησε να εμφανιστεί ξανά στο τρίτο σετ όπου οι Ισραηλινοί βρέθηκαν στο 0-4! Ο Τζούριτς προσπαθούσε να συμμαζέψει την κατάσταση κι έκανε τη βρώμικη δουλειά για να κρατήσει κοντά την εθνική που διαρκώς κυνηγούσε στο σκορ.

Ο Ντάντε Μπονιφάντε ανακάτεψε πολύ την τράπουλα, έριξε στο ματς στις θέσεις των Κουμεντάκη και Πετρέα τους Βουλκίδη και Ράπτη, με τον τελευταίο να συνέρχεται μετά το κακό πρώτο σετ. Τα σέρβις του Πρωτοψάλτη και η είσοδος του Λινάρδου (τρομερό μπλοκ για το 25-21) σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα του Ράπτη μετέτρεψαν το 21-21 σε 25-21 για την ανατροπή (2-1).

Οι οικοδεσπότες δεν ήταν το φαβορί στο ματς και συνέχισαν να παίζουν ελεύθερα. Η αλλαγμένη εθνική παρουσίασε προβλήματα στην υποδοχή στο τέταρτο σετ και η άμυνα αντιμετώπισε κι αυτή τεράστιο ζήτημα.

Ο Ράπτης έμοιαζε να παίζει μόνος του στην επίθεση απέναντι σε έναν Γκόλντριν που έκανε ό,τι ήθελε για να οδηγήσει άνετα την ομάδα του στο +5 (17-22) στο κρισιμότερο σημείο ώστε να γίνει το 2-2 και να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ.

Το πέμπτο σετ ήταν υπόθεση σέρβις. Χαμένων και κερδισμένων. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι να έρθει το μπλοκ του Τζούριτς για το +2 (9-7). Οι Ισραηλινοί επανήλθαν με το μπλοκ του Χέρσκο στον Πρωτοψάλτη (9-9) και παρότι η εθνική βρέθηκε ξανά μπροστά με 13-11, δέχθηκε σερί 0-3 για να γίνει το 13-14 με επίθεση του ασταμάτητου Χέρσκο. Η υποδοχή χάλασε αμέσως, ο Ράπτης πέρασε αντικανονικά την μπάλα σύμφωνα με τον δεύτερο διαιτητή και οι οικοδεσπότες πανηγύρισαν τη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΡΑΗΛ 2-3

ΤΑ ΣΕΤ: 17-25, 29-27, 25-21, 21-25, 13-15 σε 155′

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Ισραήλ προήλθαν από 2 άσους, 67 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 2 (1/3 επ., 1 άσος), Κουμεντάκης 6 (5/19 επ., 1 άσος, 67% υπ. – 53% άριστες), Μούχλιας 17 (17/36 επ.), Γαλιώτος 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 13 (10/20 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 42% υπ. – 21% άριστες), Τζούριτς 16 (12/20 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ., 62% υπ. – 44% άριστες), Πρωτοψάλτης 12 (8/23 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 64% υπ. – 59% άριστες), Λινάρδος.

ΙΣΡΑΗΛ (Ιταμάρ Στέιν): Κατζένελσον 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Χέρσκο 24 (20/37 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες), Γκόλντριν 13 (13/29 επ., 52% υπ. – 26% άριστες), Γκένις 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Νταβίντ 28 (26/49 επ., 2 μπλοκ), Σοκόλοφ 10 (5/10 επ., 5 μπλοκ) / Ρόιτμαν (λ.), Χαβέρ, Ρούρα