22.2 C

Φιλιππίνες – Ιταλία 83-90: Έβγαλαν την υποχρέωση οι Ατζούρι και τώρα πάνε για ένα θαύμα

Οι Ιταλοί χρειάστηκαν ένα δεκάλεπτο μέχρι να προσαρμοστούν στις ανάγκες του αγώνα με τις Φιλιππίνες. Η σθεναρή αντίσταση των γηπεδούχων έφερε το υπέρ τους 23-20 στην πρώτη περίοδο, αλλά από το 2ο δεκάλεπτο κι έπειτα η ιταλική ομάδα πάτησε γκάζι και δεν ξανακοίταξε πίσω.

Με μπροστάρηδες τους Σπίσου, Τόνουτ και Φοντέκιο οι Ατζούρι εδραίωσαν διψήφια διαφορά, απαγορεύοντας στους Φιλιππινέζους να πλησιάσουν στο σκορ. Ο εξαιρετικός Τζόρνταν Κλάρκσον είχε μονάχα τον Ντουάιτ Ράμος συμπαραστάτη στο σκοράρισμα, δίχως μάλιστα ο τελευταίος να είναι αξιόπιστος έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Μια μικρή χαλάρωση των Ιταλών στα τελευταία λεπτά έφερε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο και σε αυτό το -7 (90-83) ακούστηκε η κόρνα της λήξης.

Η ομάδα του Ποτσέκο επισημοποίησε την παρουσία της στη β’ φάση, εκεί που καλείται να κάνει την υπέρβαση αν θέλει να βρεθεί στα προημιτελικά. Η υπέρβαση ισοδυναμεί με δυο νίκες σε βάρος της Σερβίας και (πιθανότατα) του Πουέρτο Ρίκο, αλλά και μιας ευνοϊκής κατάστασης σε περίπτωση πολλαπλής ισοβαθμίας. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι δηλαδή, έτσι όπως έγιναν τα πράγματα για τους Ιταλούς μετά την ήττα από τη Δομινικανή Δημοκρατία την Κυριακή…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο, Σαλαζάρ, Κοζλόβσκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 39-48, 60-73, 83-90

Τα ομαδικά στατιστικά των Φιλιππίνων: 20/36 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 13/18 βολές, 39 ριμπάουντ (13 επιθετικά – 26 αμυντικά), 14 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ιταλίας: 12/23 δίποντα, 17/40 τρίποντα, 15/17 βολές, 35 ριμπάουντ (10 επιθετικά – 25 αμυντικά), 24 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα