27.1 C

Νέα Ζηλανδία – Ιορδανία 95-87 (παρ.): Λύγισε στην παράταση τον εξωπραγματικό Τζέφερσον και πάει σε… τελικό με την Ελλάδα

Ο Χόλις – Τζέφερσον πήγε να πάρει μόνος του το ματς για την Ιορδανία, ωστόσο η Νέα Ζηλανδία κατάφερε να βρει λύσεις στην παράταση και να φτάσει δύσκολα στη νίκη με 95-87.

Ο 32χρονος φόργουορντ έκανε απίστευτα πράγματα και πήγε να βάλει μόνος του φωτιά στον όμιλο της εθνικής μας, τελειώνοντας το παιχνίδι με 39 πόντους! Ο ίδιος ήταν υπεύθυνος που το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, καθώς πέρα από τα τρελά πράγματα που έκανε σε όλο τον αγώνα πέτυχε τρίποντο-φάουλ 10,7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα και έκανε το 85-85 για να οδηγήσει στην παράταση τον αγώνα.

Οι Νεοζηλανδοί γλίτωσαν την… αυτοκτονία, καθώς στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ και μάλιστα ανά διαστήματα κατάφεραν να πάρουν και διψήφιες διαφορές.

Στην παράταση παρουσιάστηκαν ψύχραιμοι, πανηγύρισαν τελικά την πρώτη τους νίκη στο MundoBasket και ετοιμάζονται για το ματς τελικό με την Ελλάδα. Η Ιορδανία από την άλλη αποχαιρετά άδοξα τη διοργάνωση.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Ιζάια Λεάφα με 22 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάτο, Κρέγιτς, Πρακς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 46-37, 65-57, 85-85 (κ.α.), 95-87

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (Κάμερον): Ντιλέινι 14 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φοτού 11 (5/8 δίποντα), ΛεΆφα 23 (3/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 5/5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα), Τε Ράνγκι 7 (2), Μπριτ, Μπράουν, Κάμερον 3 (1), Χάρις, Ίλι 15 (5/10 δίποντα, 5/5 βολές, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα), Σμιθ-Μίλνερ, Γουέτζελ 13 (6/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΙΟΡΔΑΝΙΑ (Αλ-Σους): Μπιζάι 3 (1), Ντουβερίογλου 19 (9/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Χαμαρσέχ, Χόλις-Τζέφερσον 39 (11/20 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 14/18 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ιμπραχίμ 22 (3/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ζ. Αμπάς, Χ. Αμπάς, Αμπού Χαβάς 4, Αλναϊντάβι, Χουσεϊν, Κάναν