18.8 C

Παγκόσμιο στίβου: «Χρυσός» ο τρομερός Κίπλανγκατ στον μαραθώνιο των ανδρών

Ο Βίκτορ Κίπλανγκατ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον μαραθώνιο των ανδρών, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Βουδαπέστης.

Ο δρομέας από την Ουγκάντα ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 2 ώρες, 8 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα, ενώ ο Μάρου Τέφερι από το Ισραήλ κατάφερε να πάρει το ασημένιο μετάλλιο, παρότι έπεσε στη διάρκεια του αγώνα.

Ο Κίπλανγκατ, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μαραθώνιο στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες του 2022, αποσπάστηκε από τους «διώκτες» του περίπου τέσσερα χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό και έκοψε το νήμα με διαφορά 19 δευτερολέπτων.

Ο Τέφερι, ο οποίος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα στο περυσινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, έπεσε μετά το 30ό χιλιόμετρο του αγώνα, αλλά κατάφερε να ανακάμψει και… προσπέρασε στα τελευταία 200 μέτρα τον κουρασμένο Αιθίοπα, Λεούλ Γκεμπρεσιλασέ, για να τερματίσει δεύτερος. Ο Τέφερι ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 2:09:12, επίδοση που αποτελεί εφετινό ρεκόρ, ενώ ο Γκεμπρεσιλασέ πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 2:09:19.