17.7 C

Νότιο Σουδάν – Πουέρτο Ρίκο 96-101 (παρ.): Ασύλληπτη ματσάρα, επέστρεψαν από το – 12 οι Πουερτορικανοί

Το καλύτερο παιχνίδι μέχρι τώρα στη φάση των ομίλων του MundoBasket ήταν και το πιο… αντί-εμπορικό!

Το Πουέρτο Ρίκο επικράτησε με 101-96 στην παράταση του Νοτίου Σουδάν, σε ένα παιχνίδι με τρομερό φινάλε στην κανονική περίοδο και απίστευτο ρυθμό στο έξτρα πεντάλεπτο.

Το Νότιο Σουδάν είχε την ευκαιρία για μια μεγάλη έκπληξη στην πρεμιέρα, ωστόσο απώλεσε το σημαντικό πλεονέκτημα των 12 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και γλίτωσε την ήττα στην κανονική διάρκεια λόγω της αστοχίας του Ισμαελ Ρομέρο από τη γραμμή των βολών στην τελευταία φάση του τέταρτου δεκαλέπτου και με τις δυο ομάδες στην ισοπαλία.

Τελικώς, δεν αποδείχθηκε μοιραίος για το Πουέρτο Ρίκο, που με σύμμαχο την ευστοχία από τα 6,75μ. στην παράταση απλοποίησε την κατάσταση για το τελικό 101-96.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 52-42, 67-60, 81-81 (κ.δ.), 96-101 (παρ.)