18.8 C

Λειψία – Στουτγκάρδη 5-1: Ξέσπασε με ανατροπή και έσπασε το ρόδι στη φετινή Bundesliga

Η Στουτγκάρδη έκανε το λάθος να προηγηθεί κόντρα στη Λειψία και οι Ταύροι με τρομερό ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο τη διέσυραν με 5-1.

Μετά την ήττα στην πρώτη αγωνιστική από την Μπάγερ Λεβερκούζεν, η Λειψία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, δείχνοντας πως φέτος μπορεί να κάνει μεγάλα πράγματα εφόσον αποκτήσει και μια σταθερότητα στο παιχνίδι της. Μάλιστα τα τέρματα για τους Ταύρους τα πέτυχαν 5 διαφορετικοί ποδοσφαιριστές.

Η Στουτγκάρδη του Λεωνίδα Στεργίου που έμεινε στον πάγκο, προηγήθηκε στο 35′ με τον Γκιρασί και πήγε μπροστά στα αποδυτήρια.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι την παρέσυραν στο δεύτερο μέρος και μέχρι το 66′ το σκορ ήταν στο 3-1 με γκολ των Χένρικς, Όλμο και Οπεντά. Ο Καμπλ στο 74′ έκανε το 4-1 και δύο λεπτά αργότερα ο Τσάβι Σίμονς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με το πρώτο του γκολ ως ποδοσφαιριστής των Ταύρων.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 25/8

Λειψία – Στουτγκάρδη 5-1 (51′ Χένρικς, 63′ Όλμο, 66′ Οπεντά, 74′ Καμπλ, 76′ Σίμονς / 35′ Γκιρασί