16.1 C

Αλαβές – Σεβίλλη 4-3: Επικό ματς στο Μεντιτορόθα, παραμένουν χωρίς βαθμό οι Ανδαλουσιάνοι

Μετά από ένα τρομερό ματς με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων και όμορφα τέρματα στο Μεντιτορόθα, η Αλαβές πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με το εντυπωσιακό 4-3 επί της Σεβίλλης, που μετά τον χαμένο τελικό του Σούπερ Καπ από τη Σίτι ηττήθηκε σε δεύτερο σερί παιχνίδι στη La Liga.

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι η ομάδα του Μεντιλίμπαρ παρόλο που προηγήθηκε με 2-1 χάρη στο γκολ του Λαμέλα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, είδε την παθιασμένη και με πλάνο, Αλαβές, να ανατρέπει την κατάσταση και στο τέλος να πανηγυρίζει ένα σημαντικό τρίποντο με 4-3, αφού το μόνο που κατάφερε η Σεβίλλη ήταν να μειώσει με τον Ράφα Μιρ στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στη La Liga:

Μαγιόρκα – Βιγιαρεάλ 0-1 (62′ Μορένο)

Βαλένθια – Λας Πάλμας 1-0 (74′ πέν. Πεπέλου)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Θέλτα 1-1 (22′ Μπαρενετσέα / 90+4′ Μινγκέθα)

Αλμερία – Ρεάλ 1-3 (3′ Αρίμπας / 19′, 60′ Μπέλιγχαμ, 73′ Βινίσιους)

Οσασούνα – Αθλέτικ 0-2 (11′ Ινιάκι Γουίλιαμς, 20′ Γκουρουθέτα)

Ζιρόνα – Χετάφε 3-0 (12′ Χερέρα, 56′ 65′ Στουάνι)

Μπαρτσελόνα – Κάντιθ 2-0 (82′ Πέδρι, 90+4′ Τόρες)

Μπέτις – Ατλέτικο 0-0

Αλαβές – Σεβίλλη 4-3 (7′ Ριόχια, 44′ Ντουάρτε, 54′, 59′ Γκαρσία – 15′ αυτ. Ακμπάρ, 41′ Λαμέλα, 90+9′ Μιρ)

21/8 22:30 Γρανάδα – Ράγιο Βαγεκάνο