16.1 C

Θρίαμβος Τζόκοβιτς στο Σινσινάτι, κέρδισε μετά από 4 ώρες ώρες τον Αλκαράθ (vids)

Μετά από έναν επικό τελικό κόντρα στον Κάρλος Αλκαράθ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα: πανηγύρισε!

Αν και βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ και 2-4 στο 2ο, ο Σέρβος έκανε την ανατροπή στον τελικό του τουρνουά του Σινσινάτι, το οποίο τελικά κατέκτησε με με 5-7, 7-6 (7), 7-6 (4) μετά από 3 ώρες και 49 λεπτά!

Ο Τζόκοβιτς κατάφερε μάλιστα να «σβήσει» championship point του Ισπανού για να επιστρέψει στο ματς και να αποδείξει ότι είναι έτοιμος για το US Open.

Μετά την πολύωρη μάχη, που έληξε υπέρ του, ο Τζόκοβιτς ξέσπασε, σκίζοντας την μπλούζα του! Αυτός ήταν ο 3ος τίτλος του στο Σινσινάτι (2018 και 2020 οι προηγούμενοι), ενώ με τον χθεσινό του τίλο ισοφάρισε το σκορ στις μονομαχίες του με τον Αλκαράθ σε 2-2.