22.9 C

Serie A: Σίφουνας στο Φρίουλι η Γιουβέντους, ήττα-σοκ με ανατροπή για τη Λάτσιο (hls)

Μια διαφορετική Γιουβέντους που έβαλε ως στόχο να πετύχει τη νίκη και να παρουσιάσει φέτος μια άλλη και καλύτερη εικόνα, εμφανίστηκε στο Ούντινε.

Η ομάδα του Αλέγκρι πέρασε σαν σίφουνας από το Φρίουλι επικρατώντας με 0-3 της Ουντινέζε σε μια αναμέτρηση που ο Κιέζα άνοιξε το σκορ από τα πρώτα δευτερόλεπτα με τρομερό σουτ. O Βλάχοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 20′ πέτυχε το 0-2 ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ραμπιό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λέτσε πέτυχε τεράστια ανατροπή απέναντι στη Λάτσιο (2-1) και πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Ιμόμπιλε, ο οποίος είχε και δοκάρι στο 82′ για να κλειδώσει το τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι διεκδίκησαν την ανατροπή και την πέτυχαν αρχικά ισοφαρίζοντας στο 87′ με το σουτ του Άλμβιστ και δύο λεπτά αργότερα πετυχαίνοντας το 2-1 με τον Ντι Φραντσέσκο σε σουτ που η μπάλα κόντραρε.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 19/8

Έμπολι – Βερόνα 0-1 (75′ Μπονατσόλι)

Φροζινόνε – Νάπολι 1-3 (7′ Αρουί / 24′ Πολιτάνο, 42′, 79′ Οσιμέν)

Ίντερ – Μόντσα 2-0 (8’, 76’ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Τζένοα – Φιορεντίνα 1-4 (58’ Μπιράσκι / 5’ Μπιράγκι, 11’, 56’ Μποναβεντούρα, 40’ Γκονσάλες)