20.8 C

Μπαρτσελόνα – Κάντιθ 2-0: Πέδρι και Φεράν Τόρες υπέγραψαν την πρώτη νίκη στο Μονζουίκ (vid)

Έπειτα από το 0-0 στην πρεμιέρα απέναντι στη Χετάφε στη Μαδρίτη, η Μπαρτσελόνα τα χρειάστηκε (ξανά) απέναντι στην Κάντιθ στο Μονζουίκ όπου θα φιλοξενούνται οι εντός έδρας αγώνες της.

Οι Μπλαουγκράνα είχαν την υπεροχή και τη συντριπτική κατοχή της μπάλας αλλά ξανά η διάταξη με τους τέσσερις μέσους προκάλεσε… πολυκοσμία στον άξονα, με τον Τσάβι να εμπιστεύεται τον 16χρονο Λαμίν Γιαμάλ, o οποίος έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής στον 31ο αιώνα που κάνει το ντεμπούτο του στη βασική ενδεκάδα του ισπανικού συλλόγου.

Έστω και δύσκολα η Μπαρτσελόνα έσπασε το ρόδι και πανηγύρισε τους τρεις βαθμούς (2-0) όμως γνωρίζει πως έχει πολλά να βελτιώσει.

Η λύση δόθηκε από τον Πέδρι στο 82ο λεπτό. Ο Ισπανός τροφοδοτήθηκε κάθετα στην κίνηση που έκανε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να ακολουθήσει το 2-0 του Φεράν Τόρες στις καθυστερήσεις.