19.8 C

Εξέλσιορ – Άγιαξ 2-2: Πρώτη γκέλα με «δράστη» τον Νικόλα Αγραφιώτη! (vid)

Νωρίς-νωρίς είχε την πρώτη του απώλεια στο πρωτάθλημα ο Άγιαξ, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος, 2-2, εκτός έδρας με την Εξέλσιορ στο δεύτερο χρονικά ματς της 2ης αγωνιστικής της Eredivisie.

Ο «Αίαντας» προηγήθηκε με τον Μπρόμπι στο 25′, ακυρώθηκε με τη χρήση VAR το γκολ που πέτυχε ο ίδιος ο στο 41′, ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Χόρεμανς.

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους (48΄) ο Νικόλας Αγραφιώτης (γεννημένος στην Ολλανδία από Έλληνα πατέρα και μητέρα από τη Σερβία) έδωσε προβάδισμα στην Εξέλσιορ, για να «γράψει» το τελικό 2-2 ο Κλάασεν στο 72΄, δώδεκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του Αγραφιώτη στη σεζόν, μετά από εκείνο που πέτυχε στην πρεμιέρα απέναντι στη Ναϊμέγκεν.

Δείτε το 2-1 του Νικόλα Αγραφιώτη: