17.8 C

Σκοποβολή: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Μίτας στο σκιτ, δεύτερη στον κόσμο η Εθνική στο ομαδικό

Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκιτ κατέκτησε ο Μάκης Μίτας. Ο Ελληνας σκοπευτής που ήδη έχει εξασφαλίσει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού έγραψε Ιστορία κι έγινε ο πρώτος Ελληνας αθλητής που κατακτά χρυσό μετάλλιο στο σκιτ.

Ο Μίτας ήταν… απολαυστικός και με 56 εύστοχες βολές ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Στην δεύτερη θέση ήρθε ο Φινλανδός Καλιόνεν (με 55 βολές) και στην τρίτη ο Αιγύπτιος Μεχελμπά με 46 εύστοχες βολές.

Αναμφίβολα πρόκειται για μια μοναδική επιτυχία που όμοιά της η χώρα μας δεν έχει ξαναζήσει.

Παράλληλα, σπουδαία διάκριση σημείωσε και η Εθνική μας, με τους Νίκο Μαυρομμάτη, Μάκη Μίτα και Μπάμπη Χαλκιαδάκη, στο ομαδικό σκιτ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Μπακού να κατακτούν τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο με 366 βαθμούς.

Οι ΗΠΑ κατέκτησαν το χρυσό με 369 βαθμούς, ενώ την τριάδα έκλεισε η Ιταλία με 365.