18.7 C

Ελλάδα – Αίγυπτος 1-3: Φιλική ήττα στα Σκόπια για την εθνική Ανδρών

Την ήττα από την Αίγυπτο με 3-1 σετ γνώρισε η Εθνική ανδρών στο πρώτο της φιλικό παιχνίδι του διεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στα Σκόπια.

Η γαλανόλευκη πάλεψε το παιχνίδι από την αρχή έως και το τέλος, όμως οι Αυγύπτιοι έβρισκαν τις λύσεις στα φινάλε των σετ και πήραν τη νίκη. Αύριο Σάββατο στις 21.00 κόντρα στην οικοδέσποινα Βόρεια Μακεδονία οι παίκτες του Ντάντε Μπονιφάντε θα διεκδικήσουν τη πρώτη τους φιλική νίκη στο τουρνουά.

Ο Ιταλός ομοσπονδιακός ξεκίνησε τον αγώνα χωρίς εκπλήξεις. Στη διαγώνιο ο Δημήτρης Μούχλιας που αντικαταστάθηκε στα μισά του τρίτου σετ από τον Γιώργο Τζιουμάκα, στο κέντρο ήταν ο Γιώργος Πετρέας με τον Δημήτρη Τζούριτς, πασαδόρος ο Μάρκος Γαλιώτος, λίμπερο ο Μενέλαος Κοκκινάκης και στα άκρα οι Ραφαήλ Κουμεντάκης, Θανάσης Πρωτοψάλτης. Από το δεύτερο σετ και μετά αγωνίστηκε ο Αλέξανδρος Ράπτης, ενώ μικρή συμμετοχή είχε ο Σπύρος Χάκας για το σερβίς.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ που η Αίγυπτος το κατέκτησε εύκολα, στα επόμενα η Εθνική ήταν κοντά στο σκορ, ενώ πήρε το τρίτο με 25-22 κάνοντας την ανατροπή από 19-21.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 1 άσο, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της Αιγύπτου προήλθαν από 4 άσους, 47 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

ΤΑ ΣΕΤ: 1-3 (17-25, 20-25, 25-22, 22-25) σε 102′

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (7/21 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. – 11% άριστες), Μούχλιας 3 (3/14 επ.), Γαλιώτος, Τζούριτς 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 0% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Τζιουμάκας 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 12 (12/17 επ., 45% υπ. – 10% άριστες), Χάκας.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Σαλάχ 14 (11/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιούσεφ Α. 12 (8/21 επ., 4 μπλοκ, 85% υπ. – 45% άριστες), Γιούσεφ Χ. 4 (4/6 επ.), Ελμαχντί 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μοσταφά 9 (9/18 επ., 40% υπ. – 13% άριστες) / Ρέντα (λ, 78% υπ. – 33% άριστες), Αντέλ 1 (1/1 επ.), Σαΐντ 5 (5/8 επ., 50% υπ. – 25% άριστες).