17.3 C

Ντινάμο Ζάγκρεμπ – ΑΕΚ 1-2: Ανατροπή – μισή πρόκριση με Τσούμπερ και Γαλανόπουλο! (vid)

Η ΑΕΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει το εκπληκτικό 1-0 του Μπουλάτ με ήρωες τους Τσούμπερ και Γαλανόπουλο και περιμένει τους Κροάτες στη Νέα Φιλαδέλφεια προκειμένου να σφραγίσει το εισιτήριο για τα play off

Ελάχιστα παιχνίδια στην ευρωπαϊκή ποδοσφαιρική ιστορία είχαν θλιβερότερο «πρόλογο» από το αποψινό στο Ζάγκρεμπ. Μια εβδομάδα μετά τη δολοφονία του Μιχάλη Κατσούρη και τον ψυχρό πόλεμο που μεσολάβησε μεταξύ ΑΕΚ και Ντινάμο, οι δυο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στο Μάξιμιρ. Όχι για τον επαναληπτικό βεβαίως, αφού αυτός θα διεξαχθεί εκτάκτως το ερχόμενο Σάββατο 19/8.

Στις πιο κομβικές στιγμές του αγώνα οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν την τύχη με το μέρος τους. Με εξαίρεση το ασύλληπτο φάουλ του Μπουλάτ στο 39′ που άφησε άγαλμα τον Στάνκοβιτς, οι Κροάτες δεν είχαν την ικανότητα αλλά και τη ρέντα να πανηγυρίσουν ξανά παρά τις σημαντικές ευκαιρίες τους. Μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι του Εμρέλι στο 63′.

Η ΑΕΚ πέρασε ένα ζόρικο ημίχρονο με ελάχιστες αναλαμπές, αλλά στο ξεκίνημα του β’ μέρους ζήτησε την ισοφάριση. Και τη βρήκε χάρη στην εξαιρετική ποιότητα του Στίβεν Τσούμπερ, ο οποίος έκανε δυο κοντρόλ και ένα καλλιτεχνικό πλασέ για το 1-1 (59′).

Από το 1-1 κι έπειτα η ΑΕΚ τα βρήκε ξανά σκούρα, αν και θα μπορούσε να κάνει το 1-2 αν ο Πινέδα δεν ήταν εκτεθειμένος για λίγα εκατοστά όταν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τελικά, τη λύση έδωσε ένας απρόσμενος ήρωας: ο Γαλανόπουλος στο 90′ σκόραρε ένα υπερπολύτιμο γκολ, το οποίο δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους Κιτρινόμαυρους.

Το γκολ του Γαλανόπουλου προκάλεσε ολική κατάρρευση στους Κροάτες και ο μόνος λόγος για τον οποίο γλίτωσαν ένα ακόμη καταδικαστικό τέρμα ήταν ο εξαιρετικός Λιβάκοβιτς. Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων σταμάτησε δυο φορές τον Βίντα στις καθυστερήσεις, κρατώντας ζωντανές τις όποιες ελπίδες πρόκρισης της Ντινάμο.

Η οποία, αναμένεται να αντιμετωπίσει μια άκρως εχθρική ατμόσφαιρα στη ρεβάνς που θα θυμίζει τις τελευταίες μέρες της ενωμένης Γιουγκοσλαβίας όταν οι Κροάτες επισκέπτονταν το Βελιγράδι λίγο πριν τη εμφύλια σύρραξη που μάτωσε τη βαλκανική χερσόνησο…

Διαιτητής: Ζοάο Πινέιρο (Πορτογαλία)

Κίτρινες: Ιβάνουσετς – Χατζισαφί, Μάνταλος

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Ιγκόρ Μπίστσαν): Λιβάκοβιτς, Μοχαραμί, Ριστόφσκι, Σούταλο, Μιχαϊλιτσένκο, Λιούμιπισιτς, Μπούλατ (71΄ Σούσιτς), Μίσιτς (84΄ Κανέκο), Σπίκιτς (46΄ Εμρέλι), Ιβάνουσετς (71΄ Μπατούρινα), Πέτκοβιτς

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (83΄ Μάνταλος), Γιόνσον (67΄ Γαλανόπουλος), Πινέδα (84΄ Πιζάρο), Ελίασον, Τσούμπερ (84΄ Αραούχο), Γκαρσία

* Ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε στη μνήμη του αδικοχαμένου Μιχάλη Κατσούρη. Η UEFA έκανε δεκτό το αίτημα της ΑΕΚ.