22.4 C

Μιρτσέα Λουτσέσκου: Ο Άρης θα μπορούσε να πετύχει δεύτερο γκολ, δεν δόθηκε πέναλτι σε εμάς

Ο Μιρτσέα Λουτσέσκου παραδέχθηκε την ανωτερότητα του Άρη στο παιχνίδι κόντρα στην ομάδα του και υποστήριξε πως έπαιξε σημαντικό ρόλο η παρουσία των οπαδών των Κίτρινων στο κατάμεστο «Βικελίδης», ξεκαθαρίζοντας παράλληλα πως η τακτική των γηπεδούχων ήταν άριστη.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Είχαμε την κατοχή της μπάλας αλλά καθυστερήσαμε να μπούμε στο παιχνίδι. Κάναμε αυτό που θέλαμε μόνο μετά το σημείο που ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Άρης άξιζε να κερδίσει, πήρε ένα πέναλτι που ήταν αλλά δεν δόθηκε και σε μας ένα πέναλτι το οποίο επίσης ήταν. Δεν είδα κάτι που δεν ήξερα από τον Άρη. Εκμεταλλεύτηκε και την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοί του. Έχει αυτό το πλεονέκτημα σε αντίθεση με μας που δεν έχουμε τους οπαδούς μας. Ο Άρης έπαιξε έξυπνη τακτική, δεν μας άφησε να βρούμε διαδρόμους και η βασική προσέγγιση του αγώνα προσδοκούσε να μην δεχθεί γκολ. Περίμενα να παίξει πιο επιθετικά. Βρήκε όμως το γκολ που ήθελε. Οι φάσεις που έκανε ήταν στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν συνέπεια των δικών μας λαθών. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιαρμολένκο δεν έκανε αυτά που έπρεπε με τον Φεράρι ο οποίος μας έκανε μεγάλη ζημιά. Όντως ο Άρης θα μπορούσε να μας είχε κάνει και το 2-0».