Οπλισμένοι με μαχαίρια ήταν οι επτά Ρουμάνοι που συνέλαβαν αστυνομικοί, τα ξημερώματα, στον συνοριακό σταθμό του Προμαχώνα, για παράβαση της νομοθεσίας περί όπλων και περί ερασιτεχνικού και επαγγελματικού αθλητισμού.
Οι Ρουμάνοι φαίνεται πως είχαν σκοπό να βρεθούν στο «Γ. Καραϊσκάκης» για το αποψινό παιχνίδι του Ολυμπιακού στο Europa League, ως οπαδοί της Πετρολούλ, συλλόγου αδελφοποιημένου με την Γκενκ.
Στον αστυνομικό έλεγχο του οχήματος στο οποίο επέβαιναν κατά την είσοδό τους στη χώρα, βρέθηκαν στην κατοχή τους και κατασχέθηκαν: δύο μαχαίρια, ένα πολυεργαλείο με μαχαίρι, 23 σπρέι βαφής, μία μάσκα τύπου full face, εξοπλισμός πυγμαχίας (περικάρπια, μασελάκι) και φανέλα, κασκόλ και άλλα αντικείμενα που έφεραν τα διακριτικά αθλητικού συλλόγου της Ρουμανίας.
Οι συλληφθέντες, με τη δικογραφία που σχηματίσθηκε σε βάρος τους, θα οδηγηθούν στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών Σερρών.
Με αφορμή το συγκεκριμένο περιστατικό, αλλά και τη γενικότερη ένταση που επικρατεί στους οπαδικούς κύκλους μετά τη δολοφονία του Μιχάλη Κατσουρή, ο Ολυμπιακός ζήτησε από την Πολιτεία αυξημένα μέτρα ασφάλειας στο αποψινό παιχνίδι με την Γκενκ.