23.2 C

Σλοβενία – Ελλάδα 62-66: Με πρωταγωνιστή τον Λιοτόπουλο στην 7η θέση στο EuroBasket U18 η Εθνική Εφήβων

Η Εθνική Εφήβων ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Eurobasket από την 7η θέση, μετά τη νίκη επί της Σλοβενίας με 66-62

Μετά από μεγάλη μάχη, η Εθνική Εφήβων κατάφερε να λυγίσει τη Σλοβενία με 62-66 και να κατακτήσει την 7η θέση στο EuroBasket U18.

Η Ελλάδα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και μάλιστα κατάφερε να αποκτήσει μία διαφορά ασφαλείας στο δεύτερο δεκάλεπτο, την οποία κράτησε μέχρι το τέλος του για να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-40.

Τα πράγματα άλλαξαν στην 3η περίοδο όταν οι Σλοβένοι που είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Ούρμπαν Κρόφλιτς, ψαλίδισαν τη διαφορά και πέρασαν μάλιστα μπροστά.

Το παιχνίδι ήταν θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Εθνική μας ομάδα να παίρνει το προβάδισμα με 62-64 ένα λεπτό πριν το τέλος και να βγάζει άμυνα στην τελευταία επίθεση των Σλοβένων για να κερδίσει στη συνέχεια φάουλ και με δύο εύστοχες βολές να πάρει τη νίκη και την 7η θέση με 62-66.

Για την Εθνική Εφήβων μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λευτέρης Λιοτόπουλος με 15 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Βενιαμίν Αμπόσι με 14. Σπουδαίο παιχνίδι και από τον Αλέξανδρος Σαμοντούροβ που τελείωσε με double double, έχοντας 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 32-40, 45-45, 62-66