28 C

Ελλάδα – Ιταλία 88-83: Απίστευτη ανατροπή και νίκη για την εθνική Εφήβων στην πρεμιέρα του Eurobasket U18

Η εθνική Εφήβων βρέθηκε να χάνει με 21-1 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, έφερε στα ίσια το ημίχρονο (38-38) και από εκεί και πέρα μίλησε η ψυχή των παικτών του Βαγγέλη Ζιάγκου για μια εκπληκτική νίκη κόντρα στους Ιταλούς

Από την κόλαση του -20 με το… καλησπέρα, στη σπουδαία ανατροπή και στην πρώτη νίκη στην πρεμιέρα του Eurobasket U18 για την εθνική Εφήβων! Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου επικράτησε με 88-83 της Ιταλίας στη Νις της Σερβίας σε μια πρεμιέρα που το πρώτο δεκάλεπτο τα είχε… όλα.

Τραγικό ξεκίνημα της εθνικής (1-21), έναν σοβαρότατο τραυματισμό του Στέφανο Κόντε αλλά και… νερό να στάζει στο παρκέ από την οροφή λόγω καταρρακτώδους βροχής.

Η γαλανόλευκη ισορρόπησε και σταδιακά βρήκε τον ρυθμό της για να φτάσει στην επικράτηση αφού πρώτα το -20 έγινε -11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-26).

Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροφ με 20 πόντους και ο Λευτέρης Λιοτόπουλος με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ ενώ διψήφιοι ολοκλήρωσαν το ματς οι Αμπόσι και Χιτικούδης (από 10π.).

Επόμενος αντίπαλος για την εθνική η πολύ ισχυρή Ισπανία που στο άλλο ματς του 4ου ομίλου επιβλήθηκε με 88-64 της Δανίας.