17.7 C

Σαχτάρ – ΑΕΚ: Τα δύο εκπληκτικά γκολ του Λιβάι Γκαρσία στα πρώτα 45′ (vid)

Κιτρινόμαυρο προβάδισμα δύο τερμάτων στο φιλικό της ΑΕΚ με τη Σαχτάρ στο πρώτο μέρος στην Ολλανδία με πρωταγωνιστή τον εκρηκτικό Λιβάι Γκαρσία.

Η Ένωση προηγήθηκε μόλις στο 12ο λεπτό στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι και 5′ πριν την αποβολή του Άμραμπατ που ξεκίνησε τη φάση του γκολ. Ο Μαροκινός κουβάλησε κάθετα την μπάλα κι άνοιξε αριστερά για τον Βίντα που γύρισε στον Λιβάι Γκαρσία κι εκείνος από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-1.

Στο 40ό λεπτό ο διεθνής μεσοεπιθετικός από το Τρινιδάδ υποδέχθηκε την μπάλα από τη βαθιά μπαλιά απομάκρυνσης του Αθανασιάδη και έκανε κούρσα σχεδόν 60μ. (!) πίσω από το κέντρο, έφτασε στα δεξιά κι αφού πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο εκτέλεσε φανταστικά για το 0-2.