24.3 C

Ολυμπιακός: Ο Αλγκασίμ Μπα πέτυχε γκολ με φαουλάρα στο Κόπα Άφρικα U23 και… κλείνει το μάτι στον Μαρτίνεθ (vid)

Σε εξαιρετική κατάσταση ο Αφρικανός φορ που χτυπάει την πόρτα της πρώτης ομάδας του Ολυμπιακού με τα κατορθώματα του

Τρομερό ξεκίνημα για τον Αλγκασίμ Μπα στην πρώτη αγωνιστική της τελικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής U23. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού, που αγωνίζεται στην β’ ομάδα σκόραρε στην πρεμιέρα των ομίλων της διοργάνωσης.

Πιο συγκεκριμένα στην αναμέτρηση της Νέας Γουινέας κόντρα στο Μαρόκο, ο 20χρονος άνοιξε το σκορ με μια τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για τη χώρα του αφού το Μαρόκο στο δεύτερο ημίχρονο ανέτρεψε την κατάσταση και επικράτησε με 2-1. Έτσι η προσωπική επιτυχία του ποδοσφαιριστή των Ερυθρολεύκων δεν συνοδεύτηκε και με ομαδική για τη Νέα Γουινέα.

Ο Αφρικανός με τις εμφανίσεις του αναμένεται να διεκδικήσει θέση φέτος στην πρώτη ομάδα των Πειραιωτών με την επιστροφή του από το Κύπελλο Εθνών.

Στην αναμέτρηση αγωνίστηκε και ένας άλλος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, ο Αγκιμπού Καμαρά ο οποίος έπαιξε για 88 λεπτά όπως και ο Μπα πριν αντικατασταθούν ταυτόχρονα.