19.7 C

Η Βίρτους Μπολόνια διέλυσε την Αρμάνι Μιλάνο με 85-66 και ο τίτλος του πρωταθλητή Ιταλίας θα κριθεί στο Game 7

Στο κατάμεστο Virtus Segafredo Arena, η Βίρτους Μπολόνια με πρωταγωνιστή τον Χάκετ σε μια ιστορική βραδιά, επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 85-66 και έστειλε τους τελικούς της Lega A σε έβδομο παιχνίδι.

Ένα παιχνίδι που θα διεξαχθεί στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο και θα αναδείξει τον πρωταθλητή Ιταλίας για την τρέχουσα σεζόν στον… τελικό των τελικών.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο μετά το πρώτο δεκάλεπτο και δεν τον έχασαν ποτέ με αποκορύφωμα την 4η περίοδο εκεί όπου και αύξησαν τη διαφορά τους.

Η πολύ χαμηλή παραγωγικότητα κόστισε στους φιλοξενούμενους, που είδαν τους γηπεδούχους να έχουν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Πιο συγκεκριμένα οι Χάκετ, Μπελινέλι, Κορντινιέ, Οτζελέγε, Σενγκέλια πέτυχαν από 10 ως 14 πόντους και οδήγησαν την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 49-43, 67-59, 85-66.