16.7 C

Νορβηγία – Σκωτία 1-2: Παρέμεινε στην κορυφή με 3/3 μετά από τρομερή ανατροπή στο φινάλε

Με μια τρομερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Σκωτία πέρασε με 1-2 από τη Νορβηγία και έκανε το 3/3 στα προκριματικά του Euro.

Την τρελή της πορεία που την έχει οδηγήσει στην πρώτη θέση του πρώτου ομίλου στα προκριματικά του Euro συνεχίζει η Σκωτία. Μετά την Ισπανία, θύμα της η Νορβηγία, που παρά το γεγονός πως ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της.

Ο Έρλινγκ Χάλαντ άνοιξε το σκορ στο 61′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τους Νορβηγούς να κρατάνε μέχρι και λίγο πριν το φινάλε τη νίκη στα χέρια τους. Ωστόσο ο Ντάικς ισοφάρισε στο 87′ και ο ΜακΛίν ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή δύο λεπτά αργότερα για το τελικό 1-2.