27.1 C

Βίρτους – Αρμάνι 93-89 (παρ.): Έγινε το 2-2 στην Μπολόνια μετά από δύο παρατάσεις

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και δύο παρατάσεις, η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε με 93-89 της Αρμάνι Μιλάνο και έκανε το 2-2 με τις δύο ομάδες να απέχουν δύο νίκες από τον τίτλο!

Φάνηκε πως θα είναι η πιο άνετη επικράτηση για κάποια ομάδα μέσα στη σειρά, ωστόσο η Αρμάνι είχε άλλα σχέδια και οδήγησε το παιχνίδι σε δύο παρατάσεις.

Ο Σιλντς ήταν εξαιρετικός για τους φιλοξενούμενους, ενώ Μίκι και Μπελινέλι ξεχώρισαν για τη Βίρτους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρξε μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήραν γρήγορα γρήγορα απόσταση 10 πόντων (24-14). Αυτή δεν μειώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο τρίτο η Αρμάνι αν και μπόρεσε να την κατεβάσει σε κάποιο σημείο, είδε τη Βίρτους να πατάει γκάζι στο τέλος και να την ανεβάζει στους 13.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι να τελειώσουν τη δουλειά και ανέβασαν την απόσταση στους 17. Ωστόσο η Αρμάνι με ένα γρήγορο σερί 11-0 μείωσε σε 69-63 και έβαλε φωτιά στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Δεν έμεινε μόνο εκεί όμως και χάρισε ιδιαίτερες συγκινήσεις στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 76-76 και στέλνοντας το στην παράταση. Εκεί ήταν αυτή που κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 80-80.

Στη δεύτερη παράταση η Βίρτους έδειξε μεγαλύτερα ψυχικά αποθέματα και επικράτησε με 93-89.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 40-31, 60-47, 76-76, 80-80 (1η παρ.), 93-89 (2η παρ.)