19 C

Μαυροβούνιο – Ελλάδα 74-69: Το πάλεψε αλλά γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα του EuroBasket Γυναικών

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Γυναικών στην πρεμιέρα της στο EuroBasket του 2023, καθώς ηττήθηκε με 74-69 από το Μαυροβούνιο.

Η Εθνική Ελλάδας πλήρωσε ουσιαστικά το κακό δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο και η ανατροπή στο εξαιρετικό τέταρτο δεν ήρθε στις λεπτομέρειες. Φασούλα και Σπανού πέτυχαν από 15 πόντους και ακολούθησε η Σταμολάμπρου με 14.

Πλέον η Ελλάδα στρέφει το βλέμμα της στη 2η αγωνιστική των ομίλων κόντρα στη Λετονία.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για την Εθνική μας, που πέρα από το γεγονός πως βρέθηκε να προηγείται στο τέλος του με 18-23, φόρτωσε τη Ζακ με δύο φάουλ και λίγο αργότερα στις αρχές του δευτέρου με τρία. Ωστόσο το Μαυροβούνιο βρήκε λύσεις μέσα από αυτό και είχε ποικιλομορφία στο σκοράρισμα, με τις Ζίφκοβιτς, Βούτσεβιτς και Γιοβάνοβιτς να είναι οι παίκτριες κλειδιά.

Η «ζημιά» έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου το Μαυροβούνιο με επιμέρους σκορ 23-11 υπέρ του έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 7 (41-34).

Στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 11, με την Εθνική Ελλάδας να κάνει υπερπροσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, να μειώνει στους 5 τρία λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο κάπου εκεί να μένει από δυνάμεις και τη διαφορά να ανεβαίνει και πάλι. Τελικά το Μαυροβούνιο επικράτησε τελικά με 74-69 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 41-34, 60-49, 74-69

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Χριστινάκη 2, Φασούλα 15 (5/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Σπανού 15 (5/14 σουτ, 1/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σταμολάμπρου 14 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Τσινέκε 6, Αλεξανδρή, Παυλοπούλου 8 (1), Σωτηρίου 3 (1), Σταμάτη 6 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ)

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Σκέροβιτς): Κοβάτσεβιτς 5 (2/11 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μακ 12 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα), Μούγιοβιτς 12 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Βούτσετιτς 14 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζίβκοβιτς 15 (14 ριμπάουντ), Μπίγκοβιτς, Γιοβάνοβιτς 11 (5/14 σουτ, 1/8 τρίποντα), Λέκοβιτς 5