17 C

Εφές – Φενέρ 97-91: Ο Μίτσιτς το πήρε προσωπικά κι έκανε το 2-1, βήμα πρόκρισης για την ομάδα του Αταμάν

Ο εκπληκτικός Βασίλιε Μίτσιτς ηγήθηκε της Εφές που επέστρεψε ξανά απέναντι στην αφελέστατη Φενέρ και με επιμέρους 26-13 στην τέταρτη περίοδο έκανε το 2-1 στην ημιτελική σειρά

Δεύτερη διαδοχική «αυτοκτονία» και στα… σχοινιά η Φενέρμπαχτσε! Η Αναντολού Εφές υπερασπίστηκε την έδρα της (97-91) κι έκανε το 2-1 στην ημιτελική σειρά ενώ την Παρασκευή (9/6, 20:00) στο τέταρτο ματς έχει τη δυνατότητα να σφραγίσει την πρόκριση στους τελικούς.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σούταρε με τρελά ποσοστά από μακριά (έκλεισε το ματς με 16/29 τρίποντα), είχε 24 ασίστ για 6 λάθη και ένα σταθερό προβάδισμα επτά πόντων μετά την καταπληκτική τρίτη περίοδο (71-78). Ωστόσο, χωρίς να το… καταλάβει σταμάτησε να συνδέεται με το καλάθι της Εφές στην τέταρτη περίοδο και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν με επιμέρους σκορ 26-13 έφτασε στη νίκη.

Ο Μίτσιτς με 25 πόντους, ο Μπράιαντ με 21 και ο Κλάιμπερν με 20 ήταν οι κορυφαίοι για την Εφές που είχε προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα αλλά είχε τις λύσεις στην επίθεση, με τον Πλάις να είναι επίσης εξαιρετικός και να φτάνει τους 17 πόντους.

Για τη Φενέρμπαχτσε 23 πόντους είχε ο Γουίλμπεκιν, 21 ο ασύλληπτος Χέιζ-Ντέιβις και από 12 οι Μαχμούτογλου – Πιέρ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 52-51, 71-78, 97-91