16.7 C

Ρόμα και Αταλάντα στο Europa, στο Conference η Γιουβέντους, μπαράζ παραμονής για Σπέτσια και Βερόνα (vid)

Η Βερόνα ηττήθηκε στο Σαν Σίρο με 3-1 από τη Μίλαν, σε μια αναμέτρηση που ο Ραφαέλ Λεάο γιόρτασε την ανανέωση του συμβολαίου του με δύο ασύλληπτα γκολ, το ένα με σουτ εκτός περιοχής και το δεύτερο με εντυπωσιακή ενέργεια για να μπει με την μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Εκείνη που τη γλίτωσε τελικά ήταν η Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου παρότι ηττήθηκε με 2-1 στο Ολίμπικο από τη Ρόμα. Ο άλλοτε κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 6′, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 43′ με τον Ζαλέφσκι.

Τη λύση για την ομάδα του Μουρίνιο την έδωσε στο 89ο λεπτό ο Ντιμπάλα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σε μαρκάρισμα που του έγινε από τον Αμιάν.

Σημειώνεται πως Σπέτσια και Βερόνα έχουν από 31 βαθμούς και θα δώσουν μπαράζ παραμονής σε ουδέτερη έδρα την επόμενη Κυριακή με τον νικητή να μένει στη Serie A και τον ηττημένο να υποβιβάζεται. Αν στα 90′ το αποτέλεσμα είναι ισόπαλο, ο νικητής θα κριθεί απευθείας στα πέναλτι (χωρίς παράταση).

Η Γιουβέντους με γκολ του Κιέζα στο 68ο λεπτό πέρασε από το Ούντινε απέναντι στην Ουντινέζε (0-1) αλλά μετά και την αφαίρεση βαθμών και τα υπόλοιπα αποτελέσματα θα αρκεστεί στην 7η θέση και στο Conference της επόμενης σεζόν.

Την 5η θέση κατέλαβε οριστικά η Αταλάντα που εξασφάλισε την παρουσία της στους ομίλους του Europa League της επόμενης σεζόν, έπειτα από το 5-2 απέναντι στη Μόντσα. Πρωταγωνιστής ήταν ο Κουπμάινερς που πέτυχε χατ τρικ, με το τρίτο του γκολ να είναι πραγματικό αριστούργημα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 38ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 2/6

Σασουόλο – Φιορεντίνα 1-3 (71′ πεν. Μπεράρντι / 46′ Καμπράλ, 79′ Σαπονάρα, 83′ Γκονσάλες)

Σάββατο 3/6

Τορίνο – Ίντερ 0-1 (37′ Μπρόζοβιτς)

Κρεμονέζε – Σαλερνιτάνα 2-0 (26′ πεν. Μπουοναϊούτο, 88′ Τσαντζούτ)

Έμπολι – Λάτσιο 0-2 (48′ Ρομανιόλι, 90+2′ Λουίς Αλμπέρτο)

Κυριακή 4/6

Νάπολι – Σαμπντόρια 2-0 (64′ πεν. Όσιμεν, 85′ Σιμεόνε)

Αταλάντα – Μόντσα 5-2 (12′, 45+1′, 79′ Κουπμάινερς, 74′ Χόιλουντ, 90+2′ Μουριέλ / 51′ Κολπάνι, 81′ Πετάνια)

Ουντινέζε – Γιουβέντους 0-1 (68′ Κιέζα)

Λέτσε – Μπολόνια 2-3 (17′ Μπάντα, 88′ Ουντέν / 58′ Αρναούτοβιτς, 81′ Ζίρκζι, 90+6′ Φέργκιουσον)

Μίλαν – Βερόνα 3-1 (45+1′ πεν. Ζιρού, 85′, 90+1′ Λεάο / 72′ Φαραόνι)

Ρόμα – Σπέτσια 2-1 (43′ Ζαλέφσκι, 89′ πεν. Ντιμπάλα / 6′ Νικολάου)