17.2 C

Σασουόλο – Φιορεντίνα 1-3: Νίκησε και πάει με φόρα στον τελικό του Conference

Με την ψυχολογία στα ύψη θα πάει στον τελικό του Conference League η Φιορεντίνα, καθώς στο τελευταίο φετινό παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Serie A ξεπέρασε το εμπόδιο της Σασουόλο επικρατώντας με 1-3.

Οι Βιόλα ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς και πλέον προετοιμάζονται για τη μονομαχία με τη Γουέστ Χαμ. Το σκορ άνοιξε ο Καμπράλ στο 46′ για τους φιλοξενούμενους, με τους γηπεδούχους όμως να δείχνουν σφυγμό και να ισοφαρίζουν στο 71′ με πέναλτι του Μπεράρντι.

Εκεί που τα πράγματα άρχισαν να δείχνουν δύσκολα για τη Φιορεντίνα, όλα καθάρισαν μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 79′ ο Σαπονάρα έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Βιόλα και δύο λεπτά αργότερα ο Τρεσόλντι άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Γκονσάλες στο 83′ και 5 λεπτά αργότερα αποβλήθηκε και ο Ροτζέριο, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το ματς με 9 παίκτες.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 38ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 2/6

Σασουόλο – Φιορεντίνα 1-3 (71′ πεν. Μπεράρντι / 46′ Καμπράλ, 79′ Σαπονάρα, 83′ Γκονσάλες)