17.6 C

Ίντερ – Αταλάντα 3-2: Στα… αστέρια με τον Λαουτάρο να μπαίνει σε ένα κλειστό κλαμπ ποδοσφαιριστών (hls)

Η Ίντερ ξεπέρασε το εμπόδιο της Αταλάντα με 3-2 και εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία της στο Champions League της νέας σεζόν.

Η Αταλάντα έχασε την τελευταία ευκαιρία που είχε στα χέρια της να διεκδικήσει την έξοδο στο Champions League, καθώς με νίκη θα μείωνε στους 2 την απόσταση από την Ίντερ και θα περίμενε την τελευταία αγωνιστική μια ανατροπή ώστε να βρεθεί στην πρώτη τετράδα.

Οι Νερατζούρι όμως ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έκαναν τη δουλειά τους και πλέον μπορούν να έχουν το μυαλό τους στον τελικό του Champions League κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, αφού η τελευταία αγωνιστική θα είναι βαθμολογικά αδιάφορη για αυτούς.

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες βρήκε σε ακόμη ένα παιχνίδι δίχτυα και έγινε ο 4ος παίκτης που πετυχαίνει για δύο σερί χρονιές πάνω από 20 γκολ στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα, μετά τους Λεβαντόφσκι, Χάλαντ και Εμπαπέ.

Μέσα σε τρία λεπτά η Ίντερ φάνηκε να καθαρίζει το ματς, με τον Λουκάκου να σκοράρει μόλις στο πρώτο λεπτό και τον Μπαρέλα στο τρίτο για το γρήγορο 2-0. Η Αταλάντα αντέδρασε όμως πριν το τέλος του ημιχρόνου και μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 36′ με τον Πάσαλιτς. Ο Λαουτάρο τελείωσε ουσιαστικά το ματς στο 77′, με τους φιλοξενουμένους το μόνο που καταφέρνουν είναι να μειώσουν σε 3-2 στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ του Ονάνα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 37ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 26/5

Σαμπντόρια – Σασουόλο 2-2 (8′ Γκαμπιαντίνι, 78′ αυτ. Έρλιτς / 8′ Μπεράρντι, 11′ Ματέους Ενρίκε)

Σάββατο 27/5

Σαλερνιτάνα – Ουντινέζε 3-2 (43′ Κάστανος, 57′ Καντρέβα, 90+6′ Τροστ-Εκόνγκ – 25′ Ζέγκελααρ, 30′ Νεστορόφσκι)

Σπέτσια – Τορίνο 0-4 (24′ αυτ. Βισνιέφσκι, 72′ Ρίτσι, 76′ Ίλιτς, 90+6′ Καραμό)

Φιορεντίνα – Ρόμα 2-1 (85′ Γιόβιτς, 88′ Ικονέ / 11′ Ελ Σαράουι)

Ίντερ – Αταλάντα 3-2 (1′ Λουκάκου, 3′ Μπαρέλα, 77′ Λαουτάρο Μαρτίνες / 36′ Πάσαλιτς, 90+1′ αυτ. Ονάνα)