15.7 C

Η Μπενφίκα στέφθηκε πρωταθλήτρια Πορτογαλίας για 38η φορά στην ιστορία της

Η Μπενφίκα είναι πρωταθλήτρια Πορτογαλίας για τη σεζόν 2022/2023 και για 38η φορά στην ιστορία της. Τέσσερα χρόνια μετά τον τελευταίο της τίτλο, η ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου εκθρόνισε την Πόρτο κατακτώντας το πολυπόθητο πρωτάθλημα μετά τη νίκη της με 3-0 απέναντι στη Σάντα Κλάρα στο Ντα Λουζ.

Οι Λουζιτανοί είχαν εξ αρχής τα ηνία στη μάχη του τίτλου αλλά η διαφορά των δέκα βαθμών έπεσε στους δύο και εκεί τα… χρειάστηκαν. Τέλος καλό, όλα καλά όμως για την ομάδα του Ρότζερ Σμιντ που της αρκούσε και ο βαθμός κόντρα στη Σάντα Κλάρα αλλά τελικά πήρε μια πολύ εμφατική νίκη χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα.

Ο Γκονσάλο Ράμος άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με κεφαλιά και στο 28′ ο Ράφα Σίλβα με πλασέ μετά το γύρισμα του Ζοάο Μάριο σημείωσε το 2-0.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 60ό λεπτό ο Γκριμάλδο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο τελευταίο ματς του Ισπανού με τους Πορτογάλους καθώς αποχωρεί ως ελεύθερος και ήδη έχει ανακοινωθεί από τη Λεβερκούζεν.